Polskie Radio chce dotacji na audycje o spisie rolnym
Polskie Radio wnioskuje do ministrów: rolnictwa i rozwoju wsi oraz prezesa Głównego Urzędu Statystycznego o pieniądze na audycje o powszechnym spisie rolnym, które spółka ma nadawać w 2010 r. Według wstępnych szacunków koszt kampanii wyniesie ok. 28,7 mln zł.
Polskie Radio (podobnie jak TVP) ustawowo zobowiązane jest do nadawania na własny koszt audycji o spisie rolnym. W sumie między 1 maja a 10 listopada 2010 roku, w najlepszym czasie reklamowym, nadanych ma być 100 godzin audycji propagujących idee spisu.
"Dlatego też Zarząd Polskiego Radia wystąpił z propozycją zawarcia odpowiednich porozumień w sprawie partycypowania w kosztach związanych z nadawaniem audycji o spisie rolnym, zarówno do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, jak i Głównego Urzędu Statystycznego" - napisało radio w przesłanym PAP komunikacie.
Od wielu dni zarząd Polskiego Radia alarmuje, że na skutek spadających wpływów z abonamentu sytuacja finansowa spółki jest dramatyczna. Zarząd poprosił ministra kultury o wsparcie projektów kulturalnych, ministra spraw zagranicznych - o zwiększenie poziomu finansowania dla Polskiego Radia dla Zagranicy, ministrów: obrony narodowej, Skarbu Państwa oraz spraw wewnętrznych i administracji - o powiększenie środków finansowych na realizację zadań o charakterze państwowym, a ministra Skarbu Państwa - o zwiększenie kapitału zakładowego.
Z kolei władzom samorządowym Mazowsza, Małopolski i Wielkopolski radio zaproponowało, by przejęły od niego finansowanie: Polskiej Orkiestry Radiowej, Chóru Polskiego Radia oraz Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia "Amadeus". Polskie Radio oświadczyło też, że z końcem roku wypowiada umowę Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach i zaprzestaje jej dalszego finansowania.
W miniony czwartek prezes Polskiego Radia Jarosław Hasiński rozmawiał o trudnej sytuacji finansowej spółki z ministrem kultury Bogdanem Zdrojewskim. Do 10 stycznia Ministerstwo Kultury ma określić dokładną kwotę, jaką wesprze Polskie Radio. Na początek minister zadeklarował ok. 5-6 mln zł.