Trwa ładowanie...

Polskie Radio dostanie więcej

Jeśli wpływy z abonamentu będą drastycznie spadać, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamierza dofinansowywać przede wszystkim publiczne Polskie Radio. Szef Rady Witold Kołodziejski tłumaczy, że katastrofę finansową związaną z brakiem wpływów abonamentowych telewizja przeżyje a radio nie.

Polskie Radio dostanie więcejŹródło: Jupiterimages
d24fuyp
d24fuyp

Jeśli wpływy z abonamentu będą drastycznie spadać, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zamierza dofinansowywać przede wszystkim publiczne Polskie Radio. Szef Rady Witold Kołodziejski tłumaczy, że katastrofę finansową związaną z brakiem wpływów abonamentowych telewizja przeżyje, a radio nie.

Blisko miesiąc temu Krajowa Rada poinformowała, że w przyszłym roku Polskie Radio otrzyma z abonamentu po raz pierwszy więcej pieniędzy niż TVP. W tym roku podział abonamentu kształtuje się na poziomie 60 procent do 40 na korzyść telewizji.

Od stycznia ma się to zmienić i radio otrzymałoby 52 procent. Witold Kołodziejski tłumaczy, że algorytm jest tak skonstruowany, by przede wszystkim ratować Polskie Radio. Szef Rady przyznał, że liczy, iż ustawa medialna trafi do kosza, co będzie bodźcem do rozpoczęcia nowej tury rozmów na temat przyszłości finansowania mediów publicznych.

Przewodniczący KRRiT zapowiada, że jeśli wpływy z abonamentu spadną poniżej 300 milionów, wszystkie środki z abonamentu otrzyma Polskie Radio. Telewizja Polska będzie musiała wówczas utrzymywać się tylko z reklam. Wtedy jednak nikt nie będzie mógł wymagać oferty misyjnej od TVP. Zdaniem Kołodziejskiego taka sytuacja byłaby katastrofalna, ale przy niskiej ściągalności abonamentu nieunikniona.

d24fuyp

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji przypomniał o obowiązku płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego. Podkreślił, że opłaty abonamentowe pozostają nadal obowiązkiem ustawowym, z którego nie zwalnia opłacanie rachunków za korzystanie z telewizji kablowej czy z satelitarnych platform cyfrowych.

Przewodniczący Krajowej Rady przypomina, że opłatę abonamentową pobiera się w celu umożliwienia realizacji zadań przez media publiczne, a zasadność tego potwierdził Trybunał Konstytucyjny.

d24fuyp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d24fuyp