Trwa ładowanie...
ue
12-04-2013 03:35

Polskie ślimaki gonią Europę

Według hodowców, ślimaki to dobry biznes. Trafiają nie tylko na talerze, ale też do kosmetyków i leków - informuje "Puls Biznesu".

Share
Polskie ślimaki gonią EuropęŹródło: TV Biznes - News
d13qp18

- Możliwości produkcyjne polskich ferm to według różnych szacunków 400-700 ton rocznie. Tę pulę powiększają zbiory. Ponad 90 proc. ślimaków trafia na eksport - podaje prof. Maciej Ligaszewski z Instytutu Zootechniki w podkrakowskich Balicach.

Ile wart jest krajowy rynek ślimaków, nie wiadomo. - Według różnych szacunków, jego wartość w UE to 120 mln EUR rocznie. Nie wiemy, jaką część stanowią ślimaki dzikie, naturalne, a jaką hodowlane. W Polsce rynek dopiero się kształtuje, działa u nas około 200 hodowców - mówi Robert Nabrdalik, współwłaściciel przedsiębiorstwa Helixia, produkującego 70 ton ślimaków rocznie.

- Z hodowli ślimaków można wykorzystać praktycznie wszystko. Muszle odbierają od nas Francuzi, a następnie nadziewają tuszką ślimaka i sprzedają jako gastronomiczny rarytas. Z jajek ślimaka robimy biały kawior i eksportujemy na Wschód. We Francji i Włoszech popularnością cieszą się również lekarstwa na bazie śluzu ślimaka - deklaruje Grzegorz Skalmowski, właściciel Snails Garden, firmy specjalizującej się w hodowli ślimaków.

d13qp18
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13qp18
d13qp18