Polsko-niemiecka umowa o współpracy ws. komunikacji kolejowej

Ministrowie transportu Polski i Niemiec - Sławomir Nowak i Peter Ramsauer - podpisali w Berlinie umowę o współpracy dotyczącej komunikacji kolejowej przez polsko-niemiecką granicę. Obydwa kraje mają wspólnie pracować nad ułatwieniem tej komunikacji.

Polsko-niemiecka umowa o współpracy ws. komunikacji kolejowej
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Umowa została zawarta w obecności szefów rządów obu państw - Donalda Tuska i Angeli Merkel.

Premier Donald Tusk powiedział po podpisaniu umowy, że zapowiedź intensywnej współpracy po obu stronach granicy nad połączeniami polsko-niemieckimi jest ważnym sygnałem. - Dzisiaj mówiliśmy głównie o połączeniach kolejowych. (...) Postęp jest wyraźny, chociaż nas usatysfakcjonuje dopiero finał, a więc możliwość rzeczywiście szybkiego i zupełnie bezproblemowego przejazdu między Warszawą a Berlinem. Jesteśmy przekonani oboje (z Angelą Merkel - PAP), że warto tutaj dokładać maksymalnych wysiłków - powiedział premier Tusk.

Szef polskiego rządu był pytany przez dziennikarzy o to, czy nie jest zaniepokojony odkładaniem przez Niemców inwestycji na prowadzących do Polski liniach kolejowych. - Oczywiście z naszego punktu widzenia im szybciej te inwestycje będą zakończone, tym lepiej. Będę namawiał, by patrzeć na te inwestycje po stronie niemieckiej na tych drogach kolejowych jako element tego wielkiego celu, jaki opisany jest w programie CEF (Connecting Europe Facility). Tam będą także środki, być może znajdziemy jeszcze kolejne instrumenty, które przyspieszą inwestycje, które ułatwiają połączenie między Polską a Europą, bo połączenie z Niemcami dla nas jest równocześnie połączeniem z Europą - powiedział premier.

Chodzi o proponowany przez Komisję Europejską program "Łącząc Europę" ("Connecting Europe Facility" - CEF). Mają być z niego współfinansowane inwestycje w infrastrukturę energetyczną, transportową i telekomunikację w latach 2014-2020. CEF ma mieć budżet w wysokości kilkudziesięciu miliardów euro, z czego 10 mld euro ma tam trafić z Funduszu Spójności, z którego korzystają biedniejsze kraje UE, m.in. Polska.

Premier zapewnił, że strona niemiecka wie, że Polska traktuje inwestycje na liniach łączących nasz kraj z Niemcami priorytetowo. Dodał, że w Berlinie usłyszał zapewnienie, że również Niemcy będą je traktować jako istotny priorytet.

Podpisana w środę umowa zakłada, że każda ze stron będzie podejmować niezbędne działania dla ułatwienia komunikacji kolejowej przez wspólną granicę. Ponadto każdy z krajów w ramach posiadanych środków finansowych ma - zgodnie z umową - podejmować wspólnie uzgodnione działania, mające na celu podniesienie jakości tej komunikacji.

Źródło artykułu:PAP
transportpolskawspółpraca

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)