Trwa ładowanie...

Pomimo deflacji Rada nie obniża stóp

Wrześniowe posiedzenie nie przyniosło zmiany stóp. Czy jest to niespodzianką? Ciężko powiedzieć ponieważ jeszcze miesiąc temu obniżka wydawała się pewna. Jednak ostatnie tygodnie wskazywały jednak na to, że decyzja ta może nie zapaść już we wrześniu, o ile w ogóle zapadnie. Główna stopa procentowa-referencyjna wynosi w dalszym ciągu 2,5%. Stopa lombardowa to 4%, z kolei stopa depozytowa jest na poziomie 1%.

Pomimo deflacji Rada nie obniża stópŹródło: Thinkstockphotos
d3udldx
d3udldx

Dlaczego inwestorzy nabrali przeświadczenia o tym, że nie będzie zmiany stóp? Rada jakiś czas temu zaczęła publikować horyzont czasowy, w którym nie dojdzie do zmian stóp. Jest to bardzo wygodne narzędzie do przewidywania przyszłych decyzji, gdyż eliminuje spory element niepewności z rynków. Taka polityka przekłada się na wzrost zaufania rynków, czego dowodem są spadające rentowności 10-letnich obligacji (pomimo zniknięcia z rynku OFE)
. Drugim elementem jest spadek wartości złotego w związku z kryzysem polityczno-wojskowym na Wschodzie. Gdyby doszło do obniżek stóp to z pewnością osłabienie naszej waluty byłoby silniejsze. Taka sytuacja z pewnością nie przeszkadzałaby eksporterom dla których jest to dodatkowy zysk, natomiast tak gwałtowne osłabianie waluty nie jest niczym dobrym dla gospodarki. Dodatkowo warto zwrócić uwagę, że skoro mówi się o wzroście stóp procentowych już w pierwszej połowie 2015 roku, wielu inwestorów uznało, że Rada nie będzie teraz obniżać stóp, by zaraz je podnosić.

Skoro jest tyle argumentów za pozostawieniem stóp na dotychczasowym poziomie skąd wzięły się koncepcje, że Rada obniży stopy procentowe? W tym scenariuszu również wskazywano na konflikt na Wschodzie. Ze względu na wsparcie Rosji dla “separatystów” kraje zachodnie nałożyły sankcje gospodarcze. Straty na ograniczeniach handlowych są oczywiście obustronne i najbardziej odczuwalne tam gdzie wymiana była duża - już obecny poziom mocno uderzył w Polskę. Kolejna tura sankcji z pewnością również nas dotknie, gdyż Rosja odpowiada swoimi sankcjami na te nakładane przez Zachód. Drugim ważnym elementem wskazywanym przez analityków jest spadająca inflacja i generalnie wolniej poprawiająca się sytuacja gospodarcza niż oczekiwano.

Otwartym oczywiście pozostaje pytanie czy dalsze obniżki stóp mają sens. Kredyt i tak jest już bardzo tani, a dalsze obniżki powodują raczej ryzyka powstania baniek spekulacyjnych niż realnie wspierają gospodarkę.

Maciej Przygórzewski – główny analityk w serwisie Internetowykantor.pl i Walutomat, Currency One SA

d3udldx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3udldx