Trwa ładowanie...
pkm
17-11-2010 11:45

Pomorska Kolei Metropolitalna dostanie dużą dotację z UE

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wyda zgodę na zwiększenie do 85 proc. dofinansowania ze źródeł unijnych budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej - zapowiedziała w środę w Gdańsku szefowa tego resortu Elżbieta Bieńkowska.

Pomorska Kolei Metropolitalna dostanie dużą dotację z UEŹródło: AFP
dpefvld
dpefvld

Zgoda ministerstwa dotyczy zwiększenia dofinansowania z 50 do 85 procent. Pozostałe 15 procent ma zostać zabezpieczone przez samorząd województwa pomorskiego oraz miasta Gdańsk i Gdynię.

W sumie koszt budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, która ma połączyć centra Gdańska i Gdyni z nowymi dzielnicami obu miast, a także z Kaszubami i z portem lotniczym, szacowana jest na 650 mln zł.

- Po zgodzie resortu na zwiększenie dotacji, mamy już zabezpieczone środki na całość inwestycji i wkrótce uruchomimy przetarg na wykonanie kompletnej dokumentacji technicznej - powiedział w środę marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk. Jak dodał marszałek, na terenach, przez które ma biec trasa kolei, trwają już prace archeologiczne, saperskie i geodezyjne.

Projekt Pomorskiej Kolei Metropolitalnej w założeniach wykorzystuje tereny m.in. po byłej linii kolejowej oraz odcinki słabo wykorzystywanych regionalnych linii kolejowych, będących w zarządzie PKP PLK S.A.

dpefvld

Pierwszy etap budowy PKM to rewitalizacja Kolei Kokoszkowskiej, nieczynnej od 1945 r. Według projektu, kolej połączy dzielnice Gdańska: Wrzeszcz, Strzyżę, Piecki Migowo, Niedźwiednik, osiedle Kiełpinek, Matarnię, Osowę z Rębiechowem, Baninem i Gdynią. Pierwszy etap ma być ukończony do 2015 r.

Pomorska Kolej Metropolitalna to jedna z największych inwestycji w regionie. Władze województwa zakładają, że realizacja projektu nie tylko rozwiąże problemy transportowe Trójmiasta, ale też przyczyni się do podniesienia efektywności istniejącej infrastruktury w regionie, zwłaszcza w rejonie Półwyspu Helskiego i Kościerzyny.

Informację dotyczącą zgody ministerstwa na zwiększenie dotacji dla Pomorskiej Kolei Metropolitalnej Bieńkowska podała podczas odbywającego się w środę, na gdańskim dworcu głównym PKP, uroczystego przekazania przez samorząd województwa pomorskiego dwóch autobusów szynowych spółce Przewozy Regionalne.

Autobusy zakupione przy wsparciu funduszy unijnych obsługiwać będą trasę Gdynia-Kościerzyna i Gdynia-Hel. Każdy z pojazdów jest wyposażony w 140 miejsc siedzących. Wartość każdego z nich to ponad 7 mln zł. Kolejne cztery, większe pojazdy (190 miejsc siedzących) będą systematycznie odbierane przez samorząd do stycznia 2011 roku.

dpefvld
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpefvld