Trwa ładowanie...
d20he6x

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna większa o ponad 180 hektarów

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna powiększy się o ponad 180 ha - taką decyzję podjęła Rada Ministrów obradująca we wtorek w Bydgoszczy. Dzięki temu, w najbliższych latach może powstać ok. 1,5 tys. miejsc pracy, a inwestorzy mogą zainwestować ok. 833 mln zł.
Share
d20he6x

Rada Ministrów wydała rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (PSSE), przedłożone przez ministra gospodarki.

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało w komunikacie po wyjazdowym posiedzeniu Rady Ministrów we wtorek w Bydgoszczy, że Strefą zostanie objęte 180,7484 ha na terenie województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego, w tym 117,6864 ha gruntów prywatnych. Po tych zmianach powierzchnia PSSE wyniesie 2039,9903 ha. Poinformowano, że do Strefy zostaną włączone tereny w Brodnicy, Łebie, Liniewie, Lipnie, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Toruniu, Janikowie i Czarnkowie.

"W ten sposób zostaną stworzone warunki do realizacji inwestycji innowacyjnych i tworzących nowe miejsca pracy na terenie województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego" - czytamy w komunikacie. Oczekuje się, że włączenie tych terenów do PSSE, w perspektywie kilku lat, spowoduje powstanie ok. 1434 nowych miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne wyniosą ok. 833 mln zł. W bezpośrednim otoczeniu Strefy zatrudnienie będzie mogło znaleźć ok. 287 osób.

d20he6x

CIR podało, że na włączonych do Strefy terenach planowanych jest pięć projektów inwestycyjnych, które powinny umożliwić stworzenie 298 nowych miejsc pracy i zapewnić utrzymanie 1343. Niezbędne nakłady inwestycyjne powinny wynieść ponad 255 mln zł.

W komunikacie poinformowano, że spółka Akomex, działająca w branży produkcji opakowań w Starogardzie Gdańskim, zamierza dobudować halę produkcyjno-magazynową; zapowiada utworzenie co najmniej 33 nowych miejsc pracy i utrzymanie ok. 148. Konieczne nakłady inwestycyjne oszacowano na co najmniej 20 mln zł.

Działająca w branży spożywczej spółka Pinguin Foods Polska w Lipnie (należy do Grupy Kapitałowej Greenyard Foods N.V z siedzibą w Gandawie w Belgii) planuje zwiększyć zdolności produkcyjne istniejącego zakładu. Projekt przewiduje budowę obiektów produkcyjnych i magazynowych, przebudowę istniejącej hali produkcyjnej oraz rozbudowę infrastruktury technicznej. Rozbudowa ma dwukrotnie zwiększyć wydajność w stosunku do obecnej. Inwestycja spowoduje też dwukrotne zwiększenie skupu świeżych owoców i warzyw z lokalnego rynku. Ma powstać co najmniej 30 nowych miejsc pracy; firma zapowiada zainwestowanie ponad 55 mln zł.

Ciech Soda Polska SA w Janikowie planuje zainwestować ok. 70 mln zł i zwiększyć zdolności produkcyjne zakładu w Janikowie; mają być rozbudowane kluczowe instalacje i wdrożone najnowsze dostępne technologie. Spółka Steico w Czarnkowie, działająca w branży drzewnej, deklaruje budowę innowacyjnej linii technologicznej do produkcji niewytwarzanego w Polsce materiału budowlanego LDF (Low Density Fibreboard). Inwestycja ma dać zatrudnienie 30 osobom, a zachowane ma być obecne 617 etatów. Inwestor deklaruje nakłady w wysokości co najmniej 60 mln zł.

d20he6x

Ok. 50 mln zł inwestycji deklaruje spółka Boryszew Components Poland z Torunia, która działa w branży motoryzacyjnej. Przewidywana inwestycja polega na utworzeniu nowego zakładu produkcji podzespołów z tworzyw sztucznych dla motoryzacji. Inwestycja ma wygenerować 200 nowych etatów.

Zmienione rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie nowych terenów PSSE ma wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Iwona Paliszewska z Biura Zarządzania Projektami Inwestycyjnymi PSSE poinformowała PAP, że od początku 2015 r. Strefa wydała 9 zezwoleń, w których inwestorzy zadeklarowali poniesienie nakładów w wysokości ponad 116 mln zł, utworzenie 131 nowych miejsc pracy i utrzymanie 1220 miejsc pracy.

Poinformowała, że wydane w tym roku zezwolenia otrzymały spółki: Prima KL Polska (Tczew), GDA (Gdańsk), Plastica (z grupy kapitałowej TZMO, Kowalewo Pomorskie), Zakład Poligraficzny Normex Iwona Morawczyńska (Gdańsk), Mueller Fabryka Świec (Łysomice), SPG Polska (Stargard Szczeciński), B.A.U.S. AT (Łysomice), METTEC (Tczew), Amhil Europa (Krokowa).

d20he6x

Podała, że Pomorska SSE przesłała do Ministerstwa Gospodarki kolejny wniosek o włączenie do Strefy nowych terenów w Szubinie (woj. kujawsko-pomorskie), o powierzchni ponad 12 ha. Proponowane do włączenia działki są własnością Skarbu Państwa w zasobie Agencji Nieruchomości Rolnych. Jak poinformowała, wg danych GUS na koniec sierpnia 2015 r., w powiecie nakielskim, w którym położona jest gmina Szubin, zanotowano bezrobocie na poziomie 17,7 procent.

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna zarządza terenami na terenie czterech województw północnej Polski (pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, wielkopolskiego i zachodnio-pomorskiego), położonymi w pobliżu autostrad i portów morskich. Wg danych na koniec 2014 r. Strefa jest zagospodarowana w 64,7 proc.

d20he6x

Podziel się opinią

Share
d20he6x
d20he6x