Pomorska specjalna strefa współpracuje z chińskim miastem Zhuhai
Wymiana handlowa, wspieranie innowacyjnych projektów i pomoc w realizacji inwestycji bezpośrednich - to główne cele porozumienia pomiędzy Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną a chińskim miastem Zhuhai. Chińskie firmy liczą na wejście na rynki europejskie.
21.12.2015 17:50
Umowa stanowi kontynuację gospodarczego porozumienia partnerskiego zawartego w 2011 r. w Zhuhai przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną oraz Specjalną Strefą Ekonomiczną Miasta Zhuhai.
W poniedziałek w Gdyni po podpisaniu bezterminowej umowy o współpracy pomiędzy Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną (PSSE) a chińskim miastem Zhuhai Prezes PSSE Teresa Kamińska wyraziła przekonanie, że kontakty gospodarcze pomiędzy stronami mają szansę na bardzo duży rozwój.
Zastępca mera miasta Zhuhai, Long Guangyan mówiąc o planach rozwoju miasta Zhuhai podkreśliła, że "w ciągu 15 lat Zhuhai chce stać się wiodącym gospodarczo miastem w regionie". "Budujemy most pomiędzy kontynentem a Hongkongiem, na jednej z naszych licznych wysp powstała właśnie strefa wolnocłowa" - tłumaczyła.
Strony zwróciły uwagę, że umowa jest efektem analiz i badań potencjału ekonomicznego i strategii gospodarczej obu partnerów. Chodzi o współdziałanie zwłaszcza w zakresie przemysłu: elektronicznego, energetycznego, informatycznego, biofarmaceutycznego, poligraficznego i produkcji jachtów. Firmy chińskie, zainteresowane nawiązaniem współpracy z PSSE to m.in. Gree Electric Appliances, Inc. of Zhuhai, Singyes Solar, Yintong Energy, Hua Bo Tech.
Kamińska zaznaczyła, że "wszystkie te firmy upatrują we współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną szansy wejścia na rynki europejskie". "Ze strony PSSE mamy też możliwości współpracy np. ze strony innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw" - dodała. Jak poinformowała, "jest gotowa kompleksowa oferta".
Podano, że trwają też analizy na temat uruchomienia nowego, bezpośredniego połączenia kontenerowego pomiędzy Zhuhai, a portem w Gdyni. Zastępca mera Zhuhai powiedziała dziennikarzom, że "analizowana jest efektywność połączenia pomiędzy Gdańskiem i Szanghajem".
Zakłada się, że realizacja umowy ułatwi i przyczyni się do zwiększenia przepływu towarów pomiędzy Polską (Unią Europejską) a Chinami.
Kamińska oceniła, że po wizycie prezydenta Andrzeja Dudy w Chinach "rysują się nowe perspektywy w bilateralnych kontaktach polsko - chińskich". Wyraziła nadzieję, że "Pomorze będzie połączone z Chinami nie tylko poprzez morze, ale również za pośrednictwem kolei".
Zhuhai to ponad półmilionowe miasto w południowych Chinach, w delcie rzeki Perłowej. Posiada status specjalnej strefy ekonomicznej. Jest to ośrodek szkolnictwa wyższego, turystyki oraz przemysłu elektronicznego, informatycznego, biotechnologii, farmaceutycznego, maszynowego, petrochemicznego.
W mieście działa Lotniczy Park Przemysłowy - ośrodek wysoko zaawansowanych technologii chińskiego przemysłu lotniczego. Rozwijany jest tu końcowy montaż samolotów, produkcja akcesoriów oraz materiałów i elektroniki stosowanych w lotnictwie i kosmonautyce.