Trwa ładowanie...
d4bxif7
d4bxif7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Pomorskie/ Przetarg na 90 mln zł dla banków na uruchomienie pożyczek dla firm

Przetarg na 90 mln zł dla instytucji finansowych na uruchomienie pożyczek wspierających rozwój przedsiębiorczości w województwie pomorskim ogłosił Bank Gospodarstwa Krajowego - poinformował w piątek BGK. Z pieniędzy tych może skorzystać ok. 900 firm.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4bxif7

"Niniejszy przetarg jest pierwszym takim postępowaniem w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020 w Polsce" - wyjaśniła Anna Ciastoń z biura prasowego BGK.

Przetarg kierowany jest do instytucji finansowych, w tym m.in. banków komercyjnych i banków spółdzielczych oraz funduszy pożyczkowych, których zadaniem będzie ustanowienie instrumentów finansowych "Mikropożyczka" oraz "Pożyczka Rozwojowa". Odbiorcą tych ostatnich mają być przedsiębiorcy realizujący swoje inwestycje w Pomorskiem.

Pod koniec września 2016 r. zarząd województwa pomorskiego zawarł umowę z BGK na zarządzanie przez bank 430 mln zł. Pieniądze te w postaci wsparcia zwrotnego w bardzo różnorodnej formie - kredytów, pożyczek, poręczeń i inwestycji kapitałowych - mają trafić do końca 2023 r. do firm działających w Pomorskiem. Ten program finansowego wsparcia nazwany został "Pomorskim Funduszem Rozwoju 2020+".

d4bxif7

Zastępca dyrektora Departamentu ds. Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Patrycja Szczygieł powiedziała w piątek PAP, że przed rozpoczęciem procesu wydawania tych pieniędzy BGK musi najpierw wybrać w drodze przetargu instytucje finansowe, które będą udzielać pożyczek przedsiębiorcom.

"W pierwszym przetargu jest obecnie do dyspozycji 90 mln zł z opcją, że może to być w kolejnych miesiącach zwiększone o kolejnych 90 mln zł, jeśli będzie taka potrzeba ze strony instytucji finansowych. Liczymy bowiem na to, że zainteresowanie przedsiębiorców pożyczkami będzie duże. Ponieważ są to zwrotne pieniądze, więc po spłacie pożyczki mogą też one trafić do kolejnych chętnych przedsiębiorców" - dodała.

Szczygieł wyjaśniła, że przy udzielaniu pożyczek nie będą preferowane żadne branże.

Podkreśliła, że pożyczka oferowana jest do wszystkich mikro i małych przedsiębiorstw funkcjonujących na terenie województwa pomorskiego, które chcą poszerzyć swoją działalność poprzez np. wprowadzenie nowego produktu lub usługi. "Generalnie zatem, pożyczki te są przeznaczone na cele prowadzące do rozwoju firm" - dodała.

d4bxif7

"Produkt ten chcemy przede wszystkim kierować do przedsiębiorców, którzy są w takiej sytuacji, że nie mogą pozyskać kredytów w banku, bo są np. młodymi przedsiębiorcami. Pożyczkowe wsparcie adresujemy też do przedsiębiorców prowadzących swoją działalność w tych częściach województwa, np. na terenach wiejskich czy małych miastach, gdzie jest niska aktywność gospodarcza, a przedsięwzięcia biznesowe borykają się z różnego rodzaju problemami" - zaznaczyła.

Oferowane 90 mln zł zostało podzielone na dwie równe części: na pożyczki do 100 tys. zł ("Mikropożyczka") oraz pożyczki od 100 tys. zł do 300 tys. zł ("Pożyczka Rozwojowa").

Szczygieł poinformowała, że według szacunków z pierwszej niższej kwoty pożyczki skorzystać może na Pomorzu ok. 600 przedsiębiorców, z drugiej zaś ok. 300 firm.

Przedsiębiorca, który dostanie pożyczkę, ma maksymalnie pięć lat na jej spłatę.

Celem działania "Pomorskiego Funduszu Rozwoju 2020+" jest zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności pomorskich przedsiębiorstw. Środki na ten cel pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Na pulę 430 mln zł składa się 365,4 mln zł ze wsparcia UE, 43 mln zł z budżetu państwa oraz 21,5 mln zł w postaci wkładu własnego pośredników finansowych.

d4bxif7

Podziel się opinią

Share
d4bxif7
d4bxif7