Trwa ładowanie...

Pompy ciepła stały się hitem. Gigantyczny wzrost zainteresowania w Polsce

Krajowy rynek pomp ciepła urósł w 2022 r. o 120 proc. Może to wynikać m.in z dołączenia pomp do programu "Mój prąd" - poinformował Rafał Rudziński, biznes prezes firmy Bosch w Polsce.

Rynek pomp ciepła w Polsce w 2022 r. urósł o 120 proc.Rynek pomp ciepła w Polsce w 2022 r. urósł o 120 proc.Źródło: Getty Images, fot: welcomia
d4m2spk
d4m2spk

– Na rynku pomp ciepła obserwowana była tendencja wzrostowa jeszcze przed dołączeniem do programu "Mój Prąd". Sytuacja w Polsce wpisuje się w dynamikę rynku europejskiego, który od dłuższego czasu mocno rośnie – powiedział w rozmowie z PAP Rafał Rudziński.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Nadchodzi wielka fala modernizacji budynków. Na co zwrócić uwagę?

Jak wyliczył, w zeszłym roku polski rynek pomp ciepła urósł o około 120 proc. Na wzrost rynku, jak i podtrzymanie pozytywnego trendu, może wpływać dołączenie pomp ciepła do programu "Mój Prąd". W porównaniu do fotowoltaiki perspektywy dla pomp ciepa są bardzo obiecujące - dodał.

d4m2spk

Przypomnijmy, że w programie "Mój Prąd 5.0", oprócz dopłat do paneli PV czy magazynów energii, jest możliwość uzyskania wsparcia do kupna pomp ciepła i kolektorów słonecznych na ciepłą wodę użytkową. wybierając gruntową pompę ciepła, można otrzymać do 28,5 tys. zł. Jeśli zdecydujemy się na pompę ciepła powietrze/woda o podwyższonej klasie energetycznej, jest to do 19,4 tys. zł; dla pozostałych pomp powietrze/woda − do 12,6 tys. zł; dla pomp powietrze/powietrze − do 4,4 tys. zł. W przypadku kolektorów słonecznych dotacje wyniosą do 3,5 tys. zł. Przy kompleksowej inwestycji maksymalna dotacja, jaką można otrzymać w programie, sięga 58 tys. zł.

Inwestycja w nową fabrykę pomp ciepła

W kwietniu Bosch poinformował, że zainwestuje 1,2 mld zł w budowę fabryki pomp ciepła w Dobromierzu na Dolnym Śląsku. W nowej fabryce do 2027 r. ma być zatrudnionych 500 osób. Fabryka w Dobromierzu będzie produkować zewnętrzne i wewnętrzne jednostki pomp ciepła, głównie na rynek europejski.

Warto dodać, że Polska w ostatnich latach stała się jednym z liderów rozwoju prosumenckiej produkcji energii. Jest duża szansa, że podobnie będzie w przypadku pomp ciepła, oczywiście przy zachowaniu wszelkich proporcji - powiedział prezes Boscha w Polsce.

Europejski trend. Pionierem są Włochy

W ocenie Rudzińskiego, inwestowanie w pompy ciepła stało się europejskim trendem. Co ciekawe, rynkiem z największą liczbą sprzedanych pomp ciepła są Włochy.

d4m2spk

- Pamiętajmy o tym, że w Europie jest ponad 200 mln domów do potencjalnej termomodernizacji. Pompy ciepła wcale nie muszą być powiązane wyłącznie z nowymi inwestycjami budowalno-deweloperskimi. Jeżeli poważnie traktujemy cele klimatyczne, to bierzmy pod uwagę rynek istniejących budynków, bo bez tego tych celów po prostu nie osiągniemy – powiedział prezes.

Jak przekonuje Rudziński, Polacy coraz częściej są świadomi, że używanie starych – 10-letnich i starszych urządzeń przekłada się na większe zużycie prądu czy wody. Wymiana sprzętu na energooszczędny może te koszty znacząco ograniczyć.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4m2spk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4m2spk