Ponad 20 mld zł na emerytury pomostowe

Koszty wypłat emerytur pomostowych w latach 2008-2033 wyniosą realnie 20.115,8 mln zł - wynika z projektu ustawy o emeryturach pomostowych opracowanego przez resort pracy.

Zgodnie z projektem ustawy, emerytury pomostowe będą przysługiwały ubezpieczonym urodzonym po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. i wykonywały prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze co najmniej 15 lat, a jednocześnie przepracowały: kobiety 20 lat, a mężczyźni 25 lat.

Emerytura pomostowa będzie wypłacana w okresie do osiągnięcia wieku emerytalnego i stanowić będzie nie mniej niż 90 proc. emerytury najniższej określonej w ustawie o emeryturach i rentach z FUS.

Emerytury pomostowe finansowane będą z Funduszu Emerytur Pomostowych (FEP). FEP będzie państwowym funduszem celowym, którego dysponentem będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Fundusz będzie uzyskiwał dochody ze składek opłacanych przez pracodawców oraz z uzupełniającej dotacji z budżetu państwa, także z odsetek z lokat aktywów FEP, w pierwszych latach jego funkcjonowania. Składki będą opłacane przez pracodawców za pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zgłoszonych do rejestru ubezpieczonych. Składka na emerytury pomostowe ma wynosić 3 proc.

Jak szacuje MPiPS kryteria określone w nowej ustawie spełni ok. 300 tys. osób. Spośród tej grupy emeryturę pomostową w roku 2008 r. uzyska 3,3 tys. osób. Liczba pobierających emeryturę pomostowa będzie w kolejnych latach wzrastała. Przykładowo w roku 2020 wyniesie ok. 53 tys. osób. W uzasadnieniu do projektu ustawy napisano, że dodatkowe koszty dla budżetu państwa z tytułu wprowadzenia nowych świadczeń pojawią się dopiero w roku 2009.

Zgodnie z ustaleniami rządowymi nauczyciele będą objęci emeryturami pomostowymi.

Według minister pracy Anny Kalaty z definicji pracy o szczególnych charakterze "jasno wynika", że nauczyciele otrzymają emerytury pomostowe.

Szczegółowy wykaz zawodów, które wykonują pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze znajdzie się rozporządzeniu Rady Ministrów.

Źródło artykułu:PAP
budżetfinanseemerytury

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)