Trwa ładowanie...
d3ybqsx
wydarzenia

Ponad 300 rannych w starciach w kilku miastach Jemenu

10.04. Sana (PAP/dpa,AP) - Co najmniej 300 osób zostało rannych w starciach jemeńskich sił bezpieczeństwa z uczestnikami antyrządowych demonstracji w sobotę w stolicy Jemenu Sanie...
Share
d3ybqsx

10.04. Sana (PAP/dpa,AP) - Co najmniej 300 osób zostało rannych w starciach jemeńskich sił bezpieczeństwa z uczestnikami antyrządowych demonstracji w sobotę w stolicy Jemenu Sanie oraz w kilku innych miastach - donoszą agencje.

Ubrani po cywilnemu funkcjonariusze służb bezpieczeństwa starli się w Sanie z przeciwnikami reżimu. Do rozpędzenia demonstracji użyli ostrej amunicji, gazu łzawiącego, armatek wodnych i pałek, rzucali też kamieniami w uczestników marszu.

Jedenaście osób ma rany postrzałowe (według dpa - 10), w tym jedna osoba w głowę, a dziesiątki innych podtruło się gazem łzawiącym lub zostało poturbowanych przez uciekających w panice demonstrantów - poinformował lekarz opatrujący rannych w prowizorycznym punkcie pierwszej pomocy.

d3ybqsx

Do starć między oddziałami gwardii prezydenckiej a demonstrantami doszło również w położonym na południu mieście Taizz. Trzy osoby zostały poważnie ranne, dziesiątki dusiły się gazem łzawiącym - poinformował działacz Nouh al-Wafi.

Do wielotysięcznych demonstracji doszło też w innych dużych miastach - w Ibb, Hudajdzie i Hadramaut. W Adenie na południu kraju normalne życie całkowicie ustało - nie działają urzędy, szkoły ani sklepy. Demonstranci podpalili pojazd i opony, niektórzy siedzieli na głównych drogach, blokując przejazd.

Fala demonstracji w Jemenie została zainspirowana podobnymi wystąpieniami m.in. w Tunezji i Egipcie, które doprowadziły do ustąpienia przywódców tych krajów: Zina el-Abidina Ben Alego i Hosniego Mubaraka.

Salah, będący u władzy od 32 lat, zapowiedział, że odejdzie w 2013 roku, kiedy skończy się jego kadencja. Ogłosił, że nie będzie próbował przekazać władzy synowi. (PAP)

akl/ jtt/

d3ybqsx

Podziel się opinią

Share
d3ybqsx
d3ybqsx