Trwa ładowanie...
d47ghus

Ponad 463,5 mln zł dotacji na zadania związane z górnictwem węgla kamiennego

W tegorocznym budżecie państwa na zadania związane z górnictwem węgla kamiennego przewidziano ponad 463,5 mln zł - poinformował podczas wtorkowych obrad sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Share
d47ghus

Dotacje te nie dotyczą czynnych kopalń węgla, ale są przeznaczone m.in. na finansowanie skutków dawnej działalności górniczej, np. odwadnianie wyrobisk (aby woda nie zalała czynnych kopalń), ich zabezpieczenie oraz działania związane z likwidacją dawnych kopalń.

"To jest forma dotacji podmiotowej m.in. na Spółkę Restrukturyzacji Kopalń, Centralny Zakład Odwadniania Kopalń; chodzi o wszystkie te prace, które są związane z zabezpieczeniem różnych części likwidowanych kopalń" - wyjaśnił wiceminister, zaznaczając, że nie chodzi o nowe likwidacje, a o zakłady, które zamknięto w przeszłości.

Tobiszowski przedstawił posłom założenia budżetu państwa w sektorze gospodarki złożami kopalin, gdzie w tym roku zaplanowano łączne wydatki rzędu 578,5 mln zł.

d47ghus

Oprócz wydatków związanych z górnictwem węgla kamiennego (463,5 mln zł) w tej części budżetu są także m.in. środki na działania w kopalniach soli w Wieliczce (75 mln zł) i Bochni (16 mln zł) oraz na centralną przepompownię "Bolko" w Bytomiu, która pompuje wody z dawnych wyrobisk rud cynku i ołowiu, by nie zalały położonych niżej wyrobisk kopalń węgla.

Budżet wspomaga też zabytkową kopalnię "Guido" w Zabrzu, która jest udostępniona zwiedzającym. Środki budżetowe wydawane są również m.in. na prowadzenie statystyk dotyczących branży górniczej oraz monitoring sytuacji w tym sektorze, prowadzony przez katowicki oddział Agencji Rozwoju Przemysłu.

W ramach rezerw celowych przewidziano także środki na dofinansowanie zadań restrukturyzacyjnych w górnictwie. Tobiszowski podkreślał jednak, że dotyczą one tylko tych zakładów lub ich części, które już trafiły do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. Chodzi o kopalnie: Centrum, Mysłowice, Boże Dary, Makoszowy, Rozbark i Kazimierz-Juliusz.

"Chcę bardzo mocno podkreślić: to jest program na lata 2015-2018 i to dotyczy takich części kopalń, które już są w Spółce Restrukturyzacji Kopalń - żeby nie było mylnych interpretacji (). To dotyczy obsługi tych części zakładu i tych kopalń, które zostały przeniesione wcześniejszymi decyzjami do SRK" - zaznaczył wiceminister.

Dotyczy to również - jak mówił - m.in. utrzymania produkcji kopalni Makoszowy w Zabrzu i kopalni Boże Dary w Katowicach.

"Precyzuję i wyjaśniam, żeby nie było podtekstu, iż środki te są przewidziane na inne działania w 2016 r." - podkreślił Tobiszowski, przypominając, że wymienione kopalnie już wcześniej znalazły się w spółce restrukturyzacyjnej.

d47ghus

Podziel się opinią

Share
d47ghus
d47ghus