Trwa ładowanie...

Ponad 750 tysięcy Polaków dostaje specjalne świadczenie. Wiceminister podał nowe liczby

Do tej pory przyznanych zostało 767 tysięcy świadczeń "500 plus dla osób niesamodzielnych" - poinformował w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Około 200 tysięcy wniosków o pieniądze zostało jednak odrzuconych. ZUS i KRUS wypłaciły w sumie świadczenia na ponad 7,5 mld zł.

Share
Ponad 750 tysięcy Polaków dostaje specjalne świadczenie. Wiceminister podał nowe liczby Ponad 750 tysięcy Polaków dostaje specjalne świadczenie. Wiceminister podał nowe liczby Źródło: Adobe Stock, fot: milushka
d3l2kk5

Stanisław Szwed odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania posłów w sprawie realizacji świadczenia uzupełniającego "500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji".

500 plus dla niesamodzielnych. Wiceminister podał nowe dane

Wnioski o wsparcie można składać od września 2019 roku. Świadczenie jest przeznaczone dla osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Wiceszef resortu rodziny poinformował, że łącznie do końca 2021 r. wpłynęło 1,1 mln wniosków, wydano także 767,5 tys. decyzji o przyznaniu świadczenia. - W około 200 tys. przypadków odmówiono prawa do świadczenia, głównie ze względu na to, że nie stwierdzono niezdolności do samodzielnej egzystencji, tej głównej przesłanki upoważniającej do tego świadczenia - przekazał Szwed.

Jak dodał, ZUS i KRUS wypłaciły w sumie świadczenia na kwotę ponad 7,5 mld zł. - Łączna liczba osób, które skorzystały ze wsparcia, to 767,5 tys. Większość stanowią kobiety - 65 proc. Mężczyźni stanowią natomiast 35 proc. - zaznaczył wiceminister.

Zerowy VAT na żywność. "Nie gwarantujemy obniżki cen"

Stanisław Szwed podkreślił, że 43 proc. pobierających świadczenie to osoby powyżej 75. roku życia. - Świadczenie w pełnej wysokości było przyznane dla 58 proc. ubezpieczonych. To pokazuje, jak to wsparcie było potrzebne - dodał.

d3l2kk5

500 plus dla niesamodzielnych. Kto może się ubiegać?

Prawo do świadczenia "500 plus dla niesamodzielnych" zależy od łącznej wysokości przysługujących świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. Od 1 marca 2021 r. prawo do świadczenia mają osoby, których suma przychodów z pozostałych świadczeń nie przekracza 1772,08 zł brutto. Przy wypłacie dodatku obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Wiceminister przypomniał, że zgodnie z przepisami, które zaczęły obowiązywać od 2022 r., kwota świadczenia będzie co roku waloryzowana.

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, trzeba złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydanym przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską).

Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na którego podstawie ZUS może ustalić prawo do świadczenia, jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

d3l2kk5

Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji, do wniosku powinny dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, oraz dokumentację medyczną lub też inną – istotną z punktu widzenia stanu zdrowia – dokumentację medyczną (np. kartę badania profilaktycznego lub dokumentację rehabilitacji leczniczej). Osoby mające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności powinny do wniosku dołączyć ten dokument.

Tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych przysługuje od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3l2kk5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3l2kk5
d3l2kk5