Trwa ładowanie...

Ponad 750 tysięcy Polaków dostaje specjalne świadczenie. Wiceminister podał nowe liczby

Do tej pory przyznanych zostało 767 tysięcy świadczeń "500 plus dla osób niesamodzielnych" - poinformował w środę wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed. Około 200 tysięcy wniosków o pieniądze zostało jednak odrzuconych. ZUS i KRUS wypłaciły w sumie świadczenia na ponad 7,5 mld zł.

Ponad 750 tysięcy Polaków dostaje specjalne świadczenie. Wiceminister podał nowe liczby Ponad 750 tysięcy Polaków dostaje specjalne świadczenie. Wiceminister podał nowe liczby Źródło: Adobe Stock, fot: milushka
d1v5s5n
d1v5s5n

Stanisław Szwed odpowiadał w czwartek w Sejmie na pytania posłów w sprawie realizacji świadczenia uzupełniającego "500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji".

500 plus dla niesamodzielnych. Wiceminister podał nowe dane

Wnioski o wsparcie można składać od września 2019 roku. Świadczenie jest przeznaczone dla osób, które ukończyły 18 lat, mieszkają na terytorium Polski i są niezdolne do samodzielnej egzystencji. Wiceszef resortu rodziny poinformował, że łącznie do końca 2021 r. wpłynęło 1,1 mln wniosków, wydano także 767,5 tys. decyzji o przyznaniu świadczenia. - W około 200 tys. przypadków odmówiono prawa do świadczenia, głównie ze względu na to, że nie stwierdzono niezdolności do samodzielnej egzystencji, tej głównej przesłanki upoważniającej do tego świadczenia - przekazał Szwed.

Jak dodał, ZUS i KRUS wypłaciły w sumie świadczenia na kwotę ponad 7,5 mld zł. - Łączna liczba osób, które skorzystały ze wsparcia, to 767,5 tys. Większość stanowią kobiety - 65 proc. Mężczyźni stanowią natomiast 35 proc. - zaznaczył wiceminister.

Zerowy VAT na żywność. "Nie gwarantujemy obniżki cen"

Stanisław Szwed podkreślił, że 43 proc. pobierających świadczenie to osoby powyżej 75. roku życia. - Świadczenie w pełnej wysokości było przyznane dla 58 proc. ubezpieczonych. To pokazuje, jak to wsparcie było potrzebne - dodał.

d1v5s5n

500 plus dla niesamodzielnych. Kto może się ubiegać?

Prawo do świadczenia "500 plus dla niesamodzielnych" zależy od łącznej wysokości przysługujących świadczeń pieniężnych finansowanych ze środków publicznych. Od 1 marca 2021 r. prawo do świadczenia mają osoby, których suma przychodów z pozostałych świadczeń nie przekracza 1772,08 zł brutto. Przy wypłacie dodatku obowiązuje zasada złotówka za złotówkę. Wiceminister przypomniał, że zgodnie z przepisami, które zaczęły obowiązywać od 2022 r., kwota świadczenia będzie co roku waloryzowana.

Aby otrzymać świadczenie uzupełniające, trzeba złożyć wniosek wraz z orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji (lub orzeczeniem o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji albo orzeczeniem o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydanym przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską).

Dokumentem potwierdzającym niezdolność do samodzielnej egzystencji, na którego podstawie ZUS może ustalić prawo do świadczenia, jest również orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz orzeczenie o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

d1v5s5n

Osoby, które nie mają orzeczenia potwierdzającego niezdolność do samodzielnej egzystencji, do wniosku powinny dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożeniem wniosku, oraz dokumentację medyczną lub też inną – istotną z punktu widzenia stanu zdrowia – dokumentację medyczną (np. kartę badania profilaktycznego lub dokumentację rehabilitacji leczniczej). Osoby mające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności powinny do wniosku dołączyć ten dokument.

Tzw. 500 plus dla osób niesamodzielnych przysługuje od miesiąca, w którym zostały spełnione warunki wymagane do jego przyznania, nie wcześniej niż od miesiąca, w którym zgłoszono wniosek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1v5s5n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1v5s5n