Ponad 80 proc. Polaków ma od poniedziałku dostęp do telewizji cyfrowej
Od poniedziałku ponad 80 proc. Polaków ma dostęp do programów nadawanych na drugim multipleksie cyfrowym - TVN, TVN7, Polsatu, Polsatu Sport News, TV4, TV6 i TV Puls. Wcześniej sygnał docierał do 46 proc. populacji.
Operatorem technicznym tego multipleksu jest TP EmiTel. Do programów nadawanych obecnie ma dołączyć TV Puls2.
W niedzielę spółka uruchomiła 21 nowych nadajników. Dzięki temu od poniedziałku programy można oglądać: w Białymstoku, Dęblinie, Elblągu, Katowicach, Kielcach, Kłodzku, Koninie, Koszalinie, Krakowie, Lęborku, Lublinie, Opolu, Przemyślu, Przysusze, Rabce, Suwałkach, Szczawnicy, Tarnowie, Wrocławiu, Zakopanem, Zamościu i okolicach tych miejscowości.
Nie został uruchomiony jeden nadajnik - w okolicach Bydgoszczy - w związku z tragicznym wypadkiem. Jak poinformowała PAP rzecznik prasowy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy kom. Monika Chlebicz, z ustaleń policji wynika, że 24 lipca podczas prac z masztu telekomunikacyjnego w Trzeciewcu niedaleko Bydgoszczy spadł i zginął 24-letni mężczyzna. Policjanci pod nadzorem prokuratora wyjaśniają okoliczności i przyczyny tragedii.
"W związku z tragicznym wypadkiem (...) nowy termin uruchomienia emisji zależy od postępów dochodzenia prokuratorskiego, prowadzonego w sprawie wyjaśnienia okoliczności wypadku i nie został jeszcze ustalony. Termin ten zostanie podany do publicznej wiadomości, gdy tylko będzie to możliwe" - podał Emitel w poniedziałek na swoich stronach internetowych.
Jak powiedział dyrektor w TP EmiTel Piotr Siemieniec, po uruchomieniu nadajnika w okolicach Bydgoszczy programy drugiego multipleksu będą docierać do 87 proc. Polaków. Dodał, że powinno to nastąpić w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
We wrześniu 2010 roku podpisano umowę, w której nadawcy prywatni (Polsat, TVN, TV4, TV Puls) przekazali prawo nadawania sygnału drugiego multipleksu EmiTelowi.
Multipleks jest kombinacją sygnału kilku programów telewizyjnych oraz różnych usług dodatkowych, przesyłanych w jednym kanale częstotliwości. Operator multipleksu odbiera programy i usługi od nadawców, łączy je i przesyła do odbiorców. Na multipleksie może zostać umieszczonych siedem - osiem programów telewizyjnych w standardowej jakości obrazu.
Drugi, z programami Polsat, TVN, TV4 i TV Puls, ruszył 30 września 2010 r. w Warszawie, Poznaniu, Zielonej Górze, Żaganiu oraz okolicach tych miejscowości. KRRiT przyznała także koncesje dla każdego z nadawców na dodatkowy kanał na tym multipleksie - TVN7 (TVN), Puls2 (TV Puls), TV6 (TV4) i Polsat Sport News (Polsat).
Do 31 grudnia 2011 r. emisja zostanie uruchomiona także w Gnieźnie, Gorlicach, Leżajsku, Łodzi, Ostrołęce, Solinie o okolicach tych miejscowości. Zasięgiem telewizji cyfrowej zostanie objęte wtedy 94 proc. populacji Polski. Do 31 grudnia 2013 r. programy drugiego multipleksu będzie mogło odbierać 97 proc. Polaków.
Siemieniec przypomina, że zasięg docelowo to ok. 97 proc. populacji Polski. Dodał, że "nadawcy mogą w ramach umowy zwrócić się do operatora o zwiększenie pokrycia, ale należy pamiętać, że wzrost o każdy procent zbliżający do 100 proc. oznacza znaczące nakłady inwestycyjne w infrastrukturę".
- Dotyczy to głównie terenów górzystych, gdzie dotarcie do słabo zaludnionych obszarów wymaga budowy kosztownej infrastruktury. Decyzja w tej materii należy do nadawców - jaki poziom pokrycia sygnałem jest dla nich wystarczający z punktu widzenia realizacji ich celów komercyjnych - mówił.
Pierwszy multipleks jest jedynym, który jak dotąd nie został uruchomiony - ma to się stać w grudniu br. Zgodnie z wcześniejszymi decyzjami rządu i Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, znajdą się na nim programy telewizji publicznej: TVP1, TVP2 i TVP Info. Przez wiele miesięcy przedstawiciele rządu, KRRiT i Urzędu Komunikacji Elektronicznej dyskutowali na temat zagospodarowania pozostałych miejsc. Ostatecznie KRRiT zdecydowała o konkursie. Obok TVP będą na nim programy: Eska TV, ATM Rozrywka TV, U-TV i Polo TV.
Trzeci multipleks, z programami TVP: TVP1, TVP2 (wraz z TVP Warszawa), TVP Info (w odpowiednich dla województw wersjach regionalnych), TVP Kultura i TVP Historia został uruchomiony w październiku 2010 r. w województwach: mazowieckim, pomorskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim. Nie będzie on mógł objąć zasięgiem całego obszaru Polski do momentu wyłączenia emisji analogowych m.in. TVP, które mogą nastąpić po uruchomieniu pierwszego multipleksu.
Nadawanie w systemie cyfrowym oznacza lepszą jakość obrazu i dźwięku oraz telewizję wysokiej rozdzielczości. Transmisja cyfrowa pozwoli m.in. na zwiększenie oferty programowej, obniżenie kosztów nadawania oraz emisję w różnych formatach, np. panoramicznym.
Dzięki telewizji cyfrowej mogą rozwinąć się też usługi dodatkowe, np. pay-per-view (płacenie za konkretny program) czy e-commerce (sprzedaż on-line). Cyfrowa technika nadawania sygnału telewizyjnego umożliwi odbiór większej liczby bezpłatnych programów telewizyjnych.
Łukasz Osiński