Trwa ładowanie...
djws30j

POPiHN: rynek wszystkich gatunków paliw silnikowych w '16 wzrósł o 13 proc. (krótka)

Rynek wszystkich gatunków paliw silnikowych w Polsce w 2016 r. wzrósł o 13 proc. w stosunku do 2015 r. - podał Leszek Wieciech, prezes Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN). Przyczyniły się do tego zmiany w prawie, m.in. pakiet paliwowy i energetyczny - dodał.

Share
djws30j

POPiHN przedstawiła w czwartek w Warszawie swój roczny raport dotyczący przemysłu i handlu naftowego w Polsce.

"Miniony rok przyniósł przełom. Weszły dwie regulacje prawne, które mają olbrzymie znaczenie dla funkcjonowania rynku: pierwsza - tzw. pakiet paliwowy, druga - tzw. pakiet energetyczny - regulacje, które stworzyły nową jakość w obrocie paliwami w Polsce, i które przełożyły się na wyniki" - powiedział Wieciech.

Tłumaczył, że po wprowadzeniu nowych przepisów oraz skutecznych kontroli na stacjach benzynowych, zdecydowanie zwiększyło się korzystanie z krajowych baz paliwowych, a spadła liczba cystern wjeżdżających do Polski z kierunku niemieckiego. "O ile jeszcze w czerwcu szacowaliśmy tę liczbę na około 750 cystern dziennie, w sierpniu to spadło do około 150" - mówił podczas prezentacji raportu.

Wieciech wskazał, że dla wszystkich gatunków paliw silnikowych (benzyn silnikowych, oleju napędowego i autogazu) rynek wzrósł w stosunku do 2015 r. o 13 proc.; cały rynek paliw ciekłych powiększył się natomiast o 12 proc.

Największy wzrost odnotował olej napędowy, choć wciąż borykał się z nielegalną konkurencją. Słabo według raportu wypadła konsumpcja oleju opałowego, czego powodem była względnie dobra pogoda oraz zastępowanie go gazem i biomasą.

djws30j

Podziel się opinią

Share
djws30j
djws30j