Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ

Popołudnie tym razem należało do japońskiego ministra finansów

We wtorek po południu za euro płacono już tylko 4,3750 zł, a dolar oscylował wokół 3,5150 zł. Widać, że inwestorzy nie przejęli się zbytnio słowami hiszpańskiego ministra skarbu, który rano przyznał, że przy obecnych kosztach obsługi długu na rynku, efektywne finansowanie bieżących potrzeb budżetu jest niemożliwe.
Share
Popołudnie tym razem należało do japońskiego ministra finansów
Źródło: DM BOŚ
d1uem3r

Po części dlatego, że nie doprowadziły one do nadmiernej nerwowości na rynkach długu, co może sugerować, iż zaplanowany na czwartek przetarg obligacji o wartości 1-2 mld EUR może nie zakończyć się fiaskiem. Również kurs EUR/USD po spadku w okolice 1,2409 (zaszkodziły też słabe dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro i zamówieniach w niemieckim przemyśle), po południu odbijał w górę (1,2460). Doprowadziły do tego pojawiające się przecieki z telekonferencji G-7, która rozpoczęła się po godz. 13:00. Wprawdzie żaden oficjalny komunikat nie był planowany, ale szef japońskiego resortu finansów przyznał, iż „zgodzono się co do wspólnych działań ograniczających nadmierne ruchy na rynkach walutowych” i to wystarczyło… choć w głównej mierze ruch zaobserwowaliśmy na parach związanych z jenem – mowa tu o wyraźnym osłabieniu japońskiej waluty. Inwestorzy słusznie obawiają się, iż po tak wyraźnej aprecjacji JPY z ostatnich tygodni, Bank Japonii będzie mocno zdeterminowany, aby to zmienić – chociaż realne
prawdopodobieństwo rzeczywistej interwencji BOJ nie jest duże. Niemniej jen i tak by w tym tygodniu się osłabił ze względu na delikatną poprawę nastrojów w kontekście czwartkowego wystąpienia szefa FED w Kongresie.
Tyle, że opublikowane o godz. 16:00 dane nt. indeksu ISM w usługach (wzrost w maju do 53,7 pkt. z 53,5 pkt. w kwietniu) nie wskazują na to, aby FED miał się spieszyć z wdrażaniem programu QE3. Najbardziej prawdopodobny scenariusz może być taki, że w czwartek Ben Bernanke zostawia furtkę do potencjalnych stymulantów gospodarki, rynek zaczyna spekulować o QE3, co staje się świetną pożywką dla odbicia ryzykownych aktywów, po czym 20 czerwca nadchodzi mocne rozczarowanie.
Jutro w kalendarzu mamy wspomniane już rano posiedzenie ECB – zwracałem uwagę, iż Mario Draghi może rozczarować inwestorów nie dokonując żadnych działań – może to doprowadzić do przeceny EUR/USD, a także komunikat naszej Rady Polityki Pieniężnej. Nie oczekujmy żadnych zmian – Rada najpewniej podtrzyma „jastrzębie” nastawienie, ale nie zapowie podwyżki na kolejnym posiedzeniu. Dobrze by było, gdyby poświęciła więcej uwagi słabemu złotemu, co mogłoby zostać odebrane jako próba werbalnej interwencji. To może być jednak mało realne.

Co dalej? Technicznie EURUSD w perspektywie kilkunastu najbliższych godzin ma ograniczone pole do potencjalnej zwyżki. Trzeba liczyć się ze scenariuszem testowania okolic 1,2287-1,2335, co może mieć miejsce po jutrzejszej konferencji szefa ECB o godz. 14:30. To może zaszkodzić złotemu, chociaż nie oczekujmy powrotu ponad 4,40 zł za euro.
Wykres dzienny EUR/USD
Kluczowe opory: 1,2460; 1,2490; 1,2540
Kluczowe wsparcia: 1,2430; 1,2400; 1,2385; 1,2330; 1,2287

Opracował:
Marek Rogalski – główny analityk walutowy DM BOŚ

d1uem3r

_ Nota prawna: Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców.
Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. _

d1uem3r

Podziel się opinią

Share
d1uem3r
d1uem3r