Trwa ładowanie...
dy5mc7q

Poprawa koniunktury w rolnictwie w II kw.; przełamanie stagnacji - IRG SGH

04.06. Warszawa (PAP) - W II kwartale nastąpiła poprawa koniunktury w rolnictwie - poinformował w komunikacie z badań Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Zdaniem autorów badania,...

Share
dy5mc7q

04.06. Warszawa (PAP) - W II kwartale nastąpiła poprawa koniunktury w rolnictwie - poinformował w komunikacie z badań Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH. Zdaniem autorów badania, poprawa świadczy o przełamaniu stagnacji i utrwalającym się cyklicznym ożywieniu.

"Koniunktura w rolnictwie w II kwartale 2013 r. poprawiła się. Ogólny wskaźnik koniunktury wzrósł kwartalnie z poziomu -9,7 do -6,5, a względem II kwartału 2012 r. zwiększył swoją wartość ponad dwukrotnie (z poziomu -13,5). Poprawa koniunktury wynika więc zdziałania nie tylko czynników sezonowych (wiosenne ożywienie), ale i cyklicznych, na co wyraźnie wskazuje przebieg linii wskaźnika koniunktury, wyrównanego sezonowo i oczyszczonego z zakłóceń przypadkowych (cienka linia na rysunku)" - napisano w komentarzu do badania.

"Na wzrost wskaźnika koniunktury składają się niewielki wzrost wskaźnika wyrównanych przychodów pieniężnych (o 0,5 kwartalnie i 2,1 rocznie) oraz znaczący wzrost wskaźnika zaufania rolników (o 8,7 kwartalnie i o 16,9 rocznie). Poprawa koniunktury w rolnictwie w ciągu ostatniego kwartału jest na tyle silna, by móc mówić o przełamaniu stagnacji i utrwalającym się cyklicznym ożywieniu" - dodano.

Z badania wynika, że gospodarstwa rolne z optymizmem patrzą w przyszłość, a saldo przewidywań odnośnie do wysokości przychodów pieniężnych po raz pierwszy od III kwartału 2011 r. osiągnęło wartość dodatnią.

dy5mc7q

"Odnotowano, przede wszystkim, znaczny wzrost zakupów obrotowych środków produkcji. Salda zakupowe nawozów mineralnych, pasz treściwych i środków ochrony roślin wzrosły zarówno kwartalnie, jak i w porównaniu z II kwartałem ubiegłego roku. Zaobserwowano również niewielki wzrost inwestycji w maszyny i urządzenia rolnicze oraz niewielki spadek inwestycji w budynki i budowle. Nieznacznie poprawiła się sytuacja finansowa gospodarstw rolnych" - napisano.

"Mimo zwiększenia dostępności kredytów preferencyjnych rośnie niechęć rolników do zadłużania się. Wygospodarowane i uzyskane środki finansowe przeznaczyli w pierwszej kolejności na powiększenie zakupów środków produkcji i inwestycje w gospodarstwo. Zwiększyły się również - w porównaniu z rokiem ubiegłym - wydatki na zakup gruntu" - dodano. (PAP)

nik/ ana/

dy5mc7q

Podziel się opinią

Share
dy5mc7q
dy5mc7q