Popyt się wycofuje

Temat długów państw strefy euro nie opuszcza giełdowych inwestorów. Podczas gdy ci w październiku bardzo chętnie kupowali przecenione akcje, opierając się przede wszystkim na obietnicach politycznych, w listopadzie przyszedł czas na rynkową weryfikację obietnic walki z kryzysem.

18.11.2011 | aktual.: 18.11.2011 09:22

Papierkiem lakmusowym zaś, jeśli chodzi o spodziewane efekty zapowiedzianych reform, które mają przeprowadzić już nowe rządy w Grecji i Włoch, a niedługo również w Hiszpanii, są rentowności obligacji ww. państw. Te zaś są bardzo niechętnie kupowane przez inwestorów i na kolejnych aukcjach osiągają rekordowe poziomy. W czwartek sprzedawano papiery dłużne Hiszpanii i te o zapadalności 10-letniej osiągnęły niemal 7% rentowności. Jakby tego było mało odbyła się również aukcja obligacji francuskich, które również zaczynają już tanieć w obawie przed rozprzestrzenieniem się kryzysu na francuski sektor finansowy.

Trudno było oczekiwać również ratunku zza oceanu, gdyż pomimo dobrych danych z gospodarki USA, tamtejsze giełdy w środę spadały, ponieważ agencja Fitch ostrzegała przed ekspozycją największych banków amerykańskich na europejskie długi. Rezultat był taki, że od rana na parkietach Starego Kontynentu oglądaliśmy spadki, które przez pierwsze godziny wyraźnie się pogłębiały. WIG20 w takim otoczeniu nie mógł się zachowywać dobrze. Wystartował na niewielkim minusie, ale do południa spadał o przeszło 2%. Potem nadeszły chwile stabilizacji i próby odrabiania strat. O 14:30, podobnie jak dzień wcześniej, strona popytowa dostała zastrzyk optymizmu w postaci lepszych od prognoz danych z USA.

Obraz
© (fot. BM Banku BPH)

Liczba osób pobierających zasiłek w zeszłym tygodniu po raz pierwszy wyniosła 388 tys., a oczekiwano 396 tys., a pozwolenia na budowy domów sięgnęły 650 tys. (prognoza 600 tys.). Po publikacji WIG20 zredukował straty do ok. 0,5%. Na więcej popyt już się nie odważył i pod koniec sesji strona podażowa skontrowała, co doprowadziło indeks do zamknięcia 2293 pkt (-1,6%). Obroty były niewielkie – 670 mln PLN.

BM Banku BPH

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)