Trwa ładowanie...

Porażenie piorunem. Co z ubezpieczeniem?

Nagłe wyładowanie atmosferyczne doprowadziło do tragedii w Tatrach. Z jednej strony warto nauczyć się odpowiednich zachowań, by chronić się przed nagłymi zmianami pogody, które będą coraz częstsze. Z drugiej - pomyśleć o dobrym ubezpieczeniu, ale czy można ubezpieczyć się od rażenia piorunem?

Porażenie piorunem. Co z ubezpieczeniem?Źródło: Shutterstock.com
d1lcj7e
d1lcj7e

W czwartek w wielu miejscach w Tatrach doszło do gwałtownego wyładowania atmosferycznego. Najtragiczniejsze nawiedziło Giewont, w samym rejonie góry było ok. 20 turystów. Zginęły cztery osoby, w tym dwoje dzieci. Najpewniej jeden z piorunów uderzył też w łańcuch, który służy turystom do bezpiecznej wspinaczki. W sumie poszkodowanych było ponad 150 osób, 30 nadal jest w szpitalach, a ratownicy TOPR wciąż przeczesują Tatry.

Czwartkowe wydarzenia pokazały, że burza potrafi być śmiertelnym zagrożeniem. Tragedia wywołuje pytanie dotyczące bezpieczeństwa, także finansowego. Niedawno Polska Izba Ubezpieczeń opracowała raport klimatyczny oraz uruchomiła akcję "Nie zaklinaj pogody. Działaj!". Jej celem jest uświadomienie Polakom rosnących zagrożeń i konsekwencji zmian klimatycznych. PIU podkreśla, że aby chronić się przed skutkami zjawisk atmosferycznych, konieczna jest odpowiednia prewencja i dobre ubezpieczenie.

Z kolei "Fakt" zapytał Towarzystwo Ubezpieczeń UNIQA o to, czy są polisy, które ubezpieczą nas na wypadek rażenia piorunem. To - jak się okazuje - w ramach ubezpieczeń osobowych jest traktowane jako nieszczęśliwy wypadek. - Nieszczęśliwy wypadek jest przez wszystkich ubezpieczycieli definiowany w podobny sposób - jako zdarzenie nagłe, wywołane zewnętrzną przyczyną, niezależną od woli i stanu zdrowia, powodujące rozstrój zdrowia lub uszkodzenie ciała wymagające uzyskania pomocy medycznej. Umowy ubezpieczenia, czy to na życie, czy też osobowe (NNW, turystyczne) przewidują różny zakres ochrony związany z nieszczęśliwymi wypadkami - podkreśla Sławomir Tryfon, dyrektor ds. strategii UNIQA.

Obejrzyj: Burza w Tatrach. Sawicki wstrząśnięty: "Brak słów"

Rażenie piorunem wywołuje szereg negatywnych konsekwencji, od urazów mechanicznych przez uszkodzenia ciała po poparzenia i zaburzenia oddychania, pracy serca czy wzroku. Jak podkreśla Tryfon, to może powodować roszczenie z umów ubezpieczeniowych dotyczących trwałego uszczerbku na zdrowiu wskutek nieszczęśliwego wypadku (wysokość uszczerbku i należnego świadczenia będzie zależny od rozległości obrażeń), a także hospitalizacji związanej z NW czy kosztów leczenia.

d1lcj7e

- W przypadku bardzo poważnych urazów może postać też odpowiedzialność z tytułu rozległych oparzeń czy utraty wzroku czy też trwałej niezdolności do pracy. Najbardziej tragicznym skutkiem porażenia piorunem jest śmierć. Wtedy przysługuje na rzecz osób uposażonych świadczenie z tytułu śmierci i, jeżeli umowa to przewidywała, również dodatkowe świadczenie z tytułu śmierci wskutek NW - tłumaczy Sławomir Tryfon z TU UNIQA.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1lcj7e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lcj7e