Porozumienie między NBP a MF dot. zwiększenia środków MFW niewłaściwe - MF
29.03. Warszawa (PAP) - Restort finansów uważa za niewłaściwe zawarcie porozumienia między Narodowym Bankiem Polskim a Ministerstwem Finansów dotyczącego zwiększenia środków MFW -...
29.03. Warszawa (PAP) - Restort finansów uważa za niewłaściwe zawarcie porozumienia między Narodowym Bankiem Polskim a Ministerstwem Finansów dotyczącego zwiększenia środków MFW - napisano w komunikacie Ministerstwa Finansów.
"Decyzją Rady Europejskiej z dnia 19-20 marca 2009 r. oraz 18-19 czerwca 2009 r. państwa członkowskie Unii Europejskiej zadeklarowały swój udział w czasowym zwiększeniu zasobów finansowych Międzynarodowego Funduszu Walutowego. MFW odgrywa kluczową rolę w stabilizowaniu sytuacji w gospodarce i systemie finansów w świecie, a także w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Inne państwa, w tym unijne, które zdeklarowały się do udzielenia - w razie konieczności - pożyczek MFW, sukcesywnie zawierają bilateralne umowy pożyczkowe i prowadzą prace nad mechanizmem NAB (New Arrangement to Borrow)" - napisano w komunikacie.
"Zgodnie z ustawą o Narodowym Banku Polskim wydatki związane z członkostwem Polski w MFW pokrywa ze środków własnych NBP. NBP uzależnia uruchomienie procedury decyzyjnej, co do swojego udziału w czasowym zwiększeniu środków MFW, od zawarcia porozumienia między Bankiem a Ministerstwem Finansów. Na mocy tego porozumienia ryzyko pożyczki dla MFW oraz jej koszty, rozumiane jako koszty alternatywne, miałby w całości ponieść Skarb Państwa, czyli polski podatnik" - dodano.
"Proponowane przez NBP porozumienie ma charakter silnie asymetryczny (podatnik miałby pokryć ewentualne straty, a nie miałby prawa do ewentualnych zysków wynikających z różnic kursowych)
, obejmuje nadzwyczaj szeroki zakres ryzyka kursowego i strat oraz jednostronne - przez NBP - wyliczanie należnych Bankowi rekompensat. Porozumienie może spowodować duże, trudne do oszacowania potencjalne zobowiązania Skarbu Państwa. Dlatego, a także z uwagi na wątpliwości co do miejsca takiego porozumienia w obowiązującym porządku prawnym, zwłaszcza wobec wspomnianych na wstępie zapisów ustawy o Narodowym Banku Polskim, MF uważa zawarcie porozumienia, jako drogi do wywiązania się Polski ze swoich zobowiązań międzynarodowych, za niewłaściwe" - głosi komunikat.
Wcześniej NBP w swoim komunikacie poinformował, że jest gotowy do zasilenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego w ramach pożyczki bilateralnej oraz rozszerzonej formuły NAB (New Arrangements to Borrow) oraz że możliwe to będzie po podpisaniu porozumienia dotyczącego warunków finansowania oraz wzajemnych relacji i rozliczeń pomiędzy rządem RP a Narodowym Bankiem Polskim.(PAP)
jba/ gor/