Trwa ładowanie...

Porozumienie płacowe w Południowym Koncernie Węglowym z grupy Tauron

Od lipca wynagrodzenia w Południowym Koncernie Węglowym (PKW) z grupy
energetycznej Tauron rosną o 3 proc. Górnicy otrzymają też 1,1 tys. jednorazowej premii - stanowi
porozumienie płacowe, zawarte między zarządem a 10 działającymi w PKW związkami

Share
Porozumienie płacowe w Południowym Koncernie Węglowym z grupy Tauron
Źródło: PAP/Andrzej Grygiel
d13rhfa

Zgodnie z wtorkową informacją górniczej Solidarności, stawki wynagrodzenia zasadniczego oraz tzw. zaszeregowania wzrosną o 3 proc. począwszy od 1 lipca tego roku, a jednorazowa premia w wysokości 1,1 tys. zł będzie wypłacona wraz z wynagrodzeniem za lipiec. Premia ma zrekompensować załodze pierwsze półrocze, kiedy podwyżek nie było.

"Wysokość (podwyżek - PAP) nie jest dla nas do końca zadowalająca, ale musimy się obracać w granicach zdrowego rozsądku i mieć na uwadze sytuację w grupie Tauron czy w górnictwie w ogóle" - wskazał szef Solidarności w PKW Waldemar Sopata.

d13rhfa

Początkowo związki domagały się 4-procentowej podwyżki stawek osobistego zaszeregowania.

W porozumieniu ujęto też kwestię rozliczania przepracowanych sobót i niedziel. Związkowcy nie chcą, by za pracę w te dni płacić ze środków przeznaczonych na wynagrodzenia w dni robocze, ale z odrębnej puli.

Sopata wyjaśnił, że rozwiązanie zapisane w porozumieniu jest kompromisem - uregulowano maksymalną liczbę dniówek w soboty i niedziele, ale nadal - według związkowców - zbyt dużo dniówek sobotnio-niedzielnych jest płaconych "kosztem" zarobków z tygodnia.

Strony uzgodniły też dwie formy realizacji świadczenia barbórkowego w wysokość 192 zł - w naturze lub ekwiwalencie pieniężnym. Zagwarantowano również wzrost premii bazowej i tzw. nadwyżki akordowej dla pracowników zakładu górniczego Janina, gdy roczna produkcja węgla w tej kopalni przekroczy 2 mln 575 tys. ton lub nastąpi poprawa jakości wydobywanego surowca.

d13rhfa

Także w lipcu porozumienia płacowe zawarto w dwóch innych dużych spółkach grupy energetycznej Tauron - Tauron Wytwarzanie i Tauron Ciepło. Umowy gwarantują pracownikom podwyżki rzędu 75-95 zł.

W połowie lipca departament komunikacji rynkowej i PR grupy Tauron, komentując podwyżki w poszczególnych spółkach grupy, wskazał, iż "w zależności od sytuacji ekonomicznej każdego z podmiotów jego zarząd może podpisać porozumienie płacowe uwzględniające efekty ekonomiczne osiągane przez spółkę". Tym samym fakt przyznania - lub nie - podwyżek dla załogi oraz ich wysokość różnią się w poszczególnych spółkach grupy.

"Kwestie ewentualnych podwyżek w spółkach grupy Tauron reguluje porozumienie w sprawie zasad kształtowania wynagrodzeń w 2013 roku, zawarte przez Tauron Polska Energia z Radą Społeczną reprezentującą związki zawodowe holdingu" - podał wówczas Tauron.(PAP)

d13rhfa

Podziel się opinią

Share
d13rhfa
d13rhfa