Trwa ładowanie...
21-02-2017 14:28

Portal Pracuj.pl przedstawia styczniowe dane. Ilość ogłoszeń o pracę w górę

W styczniu na portalu Pracuj.pl opublikowano 46 401 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 15% w ujęciu rok do roku oraz blisko 40% w porównaniu z grudniem 2016 r. Najwięcej ofert pracy w styczniu pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość /finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.

Portal Pracuj.pl przedstawia styczniowe dane. Ilość ogłoszeń o pracę w góręŹródło: PAP, fot: PAP/Wojciech Pacewicz
d1oimrq
d1oimrq

W styczniu na portalu Pracuj.pl opublikowano 46 401 ogłoszeń o pracę. Oznacza to wzrost liczby ofert publikowanych przez pracodawców o 15 proc. w ujęciu rok do roku oraz blisko 40 proc. w porównaniu z grudniem 2016 r. Najwięcej ofert pracy w styczniu pochodziło z branż handel i sprzedaż, bankowość/finanse/ubezpieczenia, przemysł ciężki oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie.

W styczniowych danych widać także znaczące odbicie branży budowlanej, która zanotowała największy wzrost zapotrzebowania na pracowników w ujęciu rok do roku.

Ostatni kwartał 2016 roku przyniósł pewne wyhamowanie dobrych nastrojów pracodawców, na co wskazywała m.in. niższa liczba ogłoszeń publikowanych na portalu Pracuj.pl. Styczeń jest jednak tradycyjnie bardzo dobry dla poszukujących pracy. ##Jakie branże zatrudniały w styczniu 2017 r.? W pierwszej trójce branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników znalazły się branże: handel i sprzedaż (7 952 ofert pracy), bankowość/finanse/ubezpieczenia (5 468 ofert) oraz przemysł ciężki (3 639 ofert).

Jednak to branża budowlana jest tą, na którą warto zwrócić szczególną uwagę w styczniu - to w niej odnotowano największy wzrost zapotrzebowania na pracowników w ujęciu rok do roku, który wyniósł 18,57 proc. Także w porównaniu miesiąc do miesiąca obserwujemy znaczący, bo wynoszący 48 proc. skok zapotrzebowania na pracowników w tej branży. Po pewnym wyhamowaniu w tym obszarze, jakie miało miejsce w drugiej połowie 2016 r. widać, że branża zamierza korzystać z dobrej sytuacji na rynku. Jak wynika z danych GUS w 2016 roku oddano do użytku o ponad 10 proc. więcej mieszkań niż w 2015 r.

d1oimrq

Dane styczniowe wskazują, że branża przemysłowa trzyma poziom z 2015 r., bo także w niej odnotowano znaczące wzrosty. Choć tym razem to przemysł lekki okazał się liderem, ponieważ zapotrzebowanie na pracowników w tym sektorze wzrosło o 18,03 proc. w ujęciu rok do roku, w przypadku przemysłu ciężkiego było to 7,4proc. r/r. Ten wyraźny wzrost optymizmu potwierdzają także dane makroekonomiczne – jak wynika ze styczniowego raportu IHS Markit, PMI polskich przedsiębiorstw wyniósł w styczniu 54,8 proc., tak dużego poziomu optymizmu nie notowano wśród polskich przedsiębiorców od niemal dwóch lat.

Kluczowe specjalizacje w styczniu W styczniu pracodawcy najwięcej ofert skierowali tradycyjnie do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów ds. IT. Jak wynika z danych polska gospodarka może nabierać tempa po okresie pewnej stagnacji i nieco rozczarowującym wyniku PKB za poprzedni rok. Blisko 19 proc. wzrost rok do roku można zauważyć w zapotrzebowaniu na specjalistów produkcji i 14 proc. wzrost na specjalistów ds. budownictwa oraz największy w styczniu bo aż 27 proc. skok w ofertach pracy skierowanych do inżynierów. Pracodawcy w pierwszym miesiącu roku zwiększali także zapotrzebowanie na specjalistów IT (20 proc. rok do roku), nieruchomości (16 proc. r/r) oraz obsługi klienta (14 proc. r/r). ##Praca na mapie województw Niezmiennie, jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w styczniu opublikowano 10 647 ofert. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa

dolnośląskie (4 698), małopolskie (4 463) oraz wielkopolskie (4 125). Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 934), pomorskiego (2 954) oraz łódzkiego (2781). W styczniu 2017 r. największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników odnotowano w województwie podkarpackim, 21,5 proc. więcej ofert pracy niż przed rokiem, opolskim (19 proc.), wielkopolskim (18,8 proc.) oraz świętokrzyskim (18,35 proc.). ##Jakie firmy poszukiwały pracowników w styczniu? W styczniu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników – opublikowały one łącznie 13 557 ofert pracy. Niemal równie często rekrutowali pracodawcy w firmach średnich (zatrudniających od 51 do 250 pracowników) – z tych firm pochodziło 12 830 ofert pracy, co ciekawe także małe firmy utrzymały bardzo wysoki poziom zapotrzebowania na pracowników i wyniósł on 12 101 ogłoszeń o pracę w styczniu. Najwyższą dynamikę wzrostu liczby ofert pracy odnotowano w firmach największych (powyżej
250 pracowników) – było to 21,16 proc. wzrostu rok do roku. Na drugim miejscu pod względem wzrostu zapotrzebowania znalazły się firmy małe (od 10-50 pracowników) – wzrost o 15,42 proc. r/r. Firmy średnie zwiększyły liczbę ofert pracy o niemal 12 proc. a mikroprzedsiębiorstwa (do 10 pracowników) o 7,62 proc..

Pracuj.pl

d1oimrq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1oimrq