Trwa ładowanie...
d14bc39

Portfel zamówień Vistalu Gdynia wzrósł o 23,7% r/r do 402 mln zł w I poł. 2016 r

Warszawa, 31.08.2016 (ISBnews) - Portfel zamówień Vistalu Gdynia wyniósł 402 mln zł na koniec 2016 r. i był o 23,7% wyższy r/r, zaś wartość kontraktów negocjowanych to 380,7 mln zł, poinformowali członkowie zarządu. Spółka stawia na generalne wykonawstwo, liczy na dalszy wolumenowy rozwój eksportu i poprawę sytuacji na rynku krajowym.

Share
d14bc39

"Jeśli chodzi o backlog, to mamy duży wzrost, o ponad 20% w stosunku do połowy 2015 r. Jeśli chodzi o kontrakty, które powinny w najbliższym czasie wejść do realizacji, to też mamy odrobinę wzrostu, ale generalnie solidny wysoki poziom, jaki był poprzednio - ok. 380 mln zł" - powiedział wiceprezes Robert Ruszkowski podczas konferencji prasowej

Około połowy backlogu to kontrakty, które będą realizowane jeszcze w tym roku.

Vistal w I poł. 2016 r. zrealizował 67,5% całkowitych przychodów na rynkach zagranicznych. W aktualnym backlogu kontrakty eksportowe stanowią ponad 50%. Spółka liczy, że w ujęciu wolumenowym eksport będzie dalej się rozwijał, chociaż zakłada, że udział przychodów z rynku polskiego powinien wzrosnąć w kolejnych latach.

d14bc39

"Nie mamy zamiaru oddawać rynków zagranicznych i zastępować ich polskim, bo zagranica jest rynkiem bardziej opłacalnym. Naszym celem jest coraz więcej robić na eksport, tym bardziej, że środki unijne niedługo się skończą. Chcemy postawić na generalne wykonawstwo, chcemy później pozostać na rynku krajowym z firmą Vistal Infrastructure. Ja bym chciał, żeby eksport nie malał, natomiast, żeby rósł rynek krajowy. Procentowo to się zmieni, ale ważny jest wolumen i osiągnięcie odpowiedniego poziom EBITDA" - powiedział prezes Ryszard Matyka.

Wśród obszarów, które spółka chce rozwijać jest m.in. generalne wykonawstwo w krajach skandynawskich.

Vistal nie planuje w kolejnych latach większych nakładów inwestycyjnych, skupi się przede wszystkim na inwestycjach odtworzeniowych.

"Na razie nie planujemy jakichś specjalnych inwestycji. Na razie ten majątek produkcyjny, który stworzyliśmy, jest wystarczającym potencjałem do obecnego rynku. Chcielibyśmy pójść w generalne wykonawstwo, gdzie nie potrzeba aż tak dużego własnego majątku" - wskazał Matyka.

d14bc39

Spółka planuje dokończenie centrum usług i drobne projekty, stanowiące uzupełnienie planów rozwojowych.

W I półroczu zrealizowano inwestycje o wartości 12,51 mln zł, w tym 5,19 mln zł przeznaczone zostało na modernizację i rozbudowę zakładu w Czarnej Białostockiej. Łącznie w tym roku spółka planuje zrealizować nakłady inwestycyjne w wysokości 18,07 mln zł w 2016 r.

Vistal Gdynia - spółka dominująca grupy Vistal - to producent konstrukcji stalowych, realizujący kontrakty dla klientów w kraju i na rynkach zagranicznych. Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w styczniu 2014 r. Grupa działa w segmentach offshore, infrastrukturalnym, marine, infrastruktury portowej, budownictwa kubaturowego i energetyki. W 2015 r. miała 410,31 mln zł skonsolidowanych przychodów.

(ISBnews)

d14bc39

Podziel się opinią

Share
d14bc39
d14bc39