Trwa ładowanie...

Pośrednik ujawni zyski

Sprzedawcy jednostek funduszy będą musieli odtajnić swe prowizje. Klient będzie mógł ocenić, czy proponowana inwestycja jest korzystna dla niego czy tylko dla doradcy - pisze "Rzeczpospolita".

Pośrednik ujawni zyskiŹródło: PAP, fot: Jacek Turczyk
d2a9xeq
d2a9xeq

Pakiet ustaw kapitałowych, który trafi pod obrady Komisji Finansów Publicznych, ma zostać przyjęty przez Sejm do końca tygodnia.

Nowe przepisy wprowadzają rewolucyjne zmiany w dostępie klientów do informacji o kupowanych produktach. Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", projekt rozporządzenia do ustawy o obrocie instrumentami finansowymi zakłada, że klient przed zakupem produktu inwestycyjnego będzie miał prawo do wyczerpujących informacji o wszystkich opłatach i prowizjach wiążących się z jego nabyciem. Łącznie z informacją o wysokości prowizji, jaka z tytułu jego sprzedaży przypada nie tylko firmie pośredniczącej, ale także bezpośrednio osobie uczestniczącej w transakcji. Wszystko ma być zapisane w umowie. Przepisy mają dotyczyć zarówno pracowników domów maklerskich, jak i coraz popularniejszych pośredników finansowych.

A zarobki tych ostatnich na klientach są ogromne. Z danych GUS wynika, że w zeszłym roku TFI z 4,4 mld zł wypracowanych przychodów połowę przeznaczyły na wynagrodzenia dla pośredników - przekazały im prawie 50 proc. opłaty za zarządzanie funduszami i całą opłatę dystrybucyjną.

Zmiany mają wyeliminować patologiczne praktyki obecne na polskim rynku.

Więcej na ten temat w "Rzeczpospolitej".

d2a9xeq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2a9xeq