Trwa ładowanie...
d3tbqpa

Poszerzyło się pole działania RPP; obniżka stóp możliwa w VI - Pietrewicz z RPP

15.6.Warszawa (PAP) - Lepsze od oczekiwań dane dotyczące majowej dynamiki inflacji poszerzają pole działania Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja o obniżce stóp procentowych mogłaby...
Share
d3tbqpa

15.6.Warszawa (PAP) - Lepsze od oczekiwań dane dotyczące majowej dynamiki inflacji poszerzają pole działania Rady Polityki Pieniężnej. Decyzja o obniżce stóp procentowych mogłaby zapaść na czerwcowym posiedzeniu - ocenia Mirosław Pietrewicz, członek Rady Polityki Pieniężnej.

"Dane są lepsze od oczekiwań sformułowanych przez MF w prognozie z początku miesiąca. Pozytywnie rozszerza to pole działania RPP. Moim zdaniem oznacza to, że tworzy się obszar dla obniżek stóp procentowych. Wcześniej uważałem, że to pole zawęziło się. Wydawało się, że ich skala jest coraz bardziej ograniczona. Te dane mogą świadczyć o tym, że trzeba na nowo brać pod uwagę, że tempo spadku inflacji będzie szybsze" - powiedział Pietrewicz w rozmowie z PAP, komentując dane dotyczące majowej dynamiki inflacji.

"W związku z tym nieco odważniej można spojrzeć na kwestię kolejnych obniżek. Myślę, że decyzja o obniżce może być podjęta na czerwcowym posiedzeniu" - dodał.

d3tbqpa

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły o 3,6 proc. w stosunku do maja 2008 roku, a w porównaniu z kwietniem wzrosły o 0,5 proc. - podał w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.

"Nie można jednak tylko na tej podstawie wyciągać zbyt daleko idących wniosków. Czekamy na czerwcową projekcję, która będzie miała w mojej ocenie istotne znaczenie przy podejmowaniu decyzji. Mam nadzieję, że uwzględni ona również te dzisiejsze informacje" - powiedział Pietrewicz.

Jacek Barszczewski (PAP)

jba/ pam/

d3tbqpa

Podziel się opinią

Share
d3tbqpa
d3tbqpa