Poszukiwanie gazu z łupków bezpieczne dla środowiska, gdy prowadzone jest zgodnie z prawem - PIG

02.03. Warszawa (PAP) - Z raportu przygotowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny na podstawie badania otworu Łebień LE-2H wynika, że o ile prace przy poszukiwaniu gazu...

02.03. Warszawa (PAP) - Z raportu przygotowanego przez Państwowy Instytut Geologiczny na podstawie badania otworu Łebień LE-2H wynika, że o ile prace przy poszukiwaniu gazu łupkowego są prowadzone zgodnie z wymogami prawa, są bezpieczne dla środowiska. PIG badał aspekty środowiskowe procesu szczelinowania.

"Gleba, powietrze, woda - wszystkie przebadane przez naukowców elementy środowiska są bezpieczne przy poszukiwaniu gazu z łupków, jeśli prace są prowadzone zgodnie z wymogami prawa" - napisał PIG w komunikacie.

PIG doszedł do takich wniosków na podstawie badania aspektów środowiskowych szczelinowania wykonanego w otworze Łebień LE-2H, zlokalizowanego w województwie pomorskim, w pobliżu Słowińskiego Parku Narodowego. Odwiert należy do spółki Lane Energy Poland.

"Jest wskazana kontynuacja pracy na innych obszarach, przy innych otworach, ale warunki przyrodnicze będą podobne. Nie spodziewamy się zasadniczych różnic" - powiedział Jerzy Nawrocki, dyrektor Państwowego Instytutu Geologicznego.

Badania obejmowały monitoring sejsmiczny, emisje gazowe, pomiar hałasu, badanie powietrza glebowego, płynu szczelinującego oraz wód powierzchniowych i podziemnych. Raport PIG wskazuje, że nie wykazały one żadnych zmian w środowisku naturalnym.

"Nie stwierdzono występowania metanu ani radonu. Stacje sejsmiczne Instytutu Geofizyki (20 jednostek) nie odnotowały żadnych wstrząsów podczas szczelinowania. Ani woda w Kisielewskiej Strudze ani w żadnej z 20 obserwowanych studzien nie wykazała odchyleń od stanu chemicznego dokładnie zbadanego i opisanego przed szczelinowaniem" - napisano w raporcie.

"Jedynie poziom hałasu był chwilami uciążliwy, ale wyłącznie w najbliższym sąsiedztwie agregatów" - podaje PIG.

Autorzy raportu wskazują, że nie zaobserwowano wpływu szczelinowania hydraulicznego na wody powierzchniowe ani podziemne. Nie miało ono też wpływu na stan czystości atmosfery.

Badania przeprowadzono z inicjatywy Ministerstwa Środowiska między czerwcem a październikiem zeszłego roku. W badaniach brali udział, poza pracownikami PIG, specjaliści z Instytutu Geofizyki PAN, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, Zakładu Biologii Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej oraz Instytutu Nafty i Gazu w Krakowie. (PAP)

morb/ osz/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)