Trwa ładowanie...
d5oksgj

Potrzebna chwilowa stabilizacja parametrów polityki pieniężnej - Nieckarz z RPP

Potrzebna jest chwilowa, trwająca co najmniej
przez trzy najbliższe miesiące, stabilizacja parametrów polityki
pieniężnej.

Share
d5oksgj

Potrzebna jest chwilowa, trwająca co najmniej przez trzy najbliższe miesiące, stabilizacja parametrów polityki pieniężnej - ocenia Stanisław Nieckarz, członek RPP.

"Po dotychczasowym cyklu ośmiu podwyżek stóp procentowych oraz uwzględniając szybkie tempo aprecjacji złotego indeks restrykcyjności polityki pieniężnej wywindował się na bardzo wysoki poziom, zagrażający potencjalnie równowadze zewnętrznej" - powiedział w rozmowie z PAP Nieckarz.

"W związku z tym, jak również w warunkach trwających jeszcze zaburzeń na rynkach pieniężnych i kapitałowych, potrzebna jest okresowa, co najmniej przez trzy najbliższe miesiąca, stabilizacja parametrów polityki pieniężnej. Stabilizacja taka jest wartością samą w sobie. Wszelkie pojawiające się już zapowiedzi o konieczności kolejnych szybkich podwyżek stóp procentowych pod wpływem bieżących, doraźnych danych nie tylko nie są uzasadnione, ale niepotrzebnie pogłębiają stan niepewności na rynkach finansowych" - dodał.

d5oksgj

Zdaniem Nieckarza inflacja powinna powrócić w okolice celu w końcu 2009 roku.

"Szczytowe wybicie inflacji w lipcu oraz w sierpniu było przewidywane jeszcze w końcu ubiegłego roku. Od października br. wskaźnik inflacji zacznie stopniowo spadać. W średnim horyzoncie według aktualnych ocen, przy obecnych stopach procentowych, sprowadzenie inflacji w okolice celu powinno nastąpić w końcu 2009 roku" - zaznaczył.

Klaudia Torchała (PAP)

kba/ gor/

d5oksgj

Podziel się opinią

Share
d5oksgj
d5oksgj