Trwa ładowanie...
d4b6o4d

Potrzebna jeszcze jedna podwyżka stóp, możliwie szybko - Noga z RPP

28.8.Warszawa(PAP) - Rada Polityki Pieniężnej jest ciągle w fazie
zacieśniania polityki monetarnej. W najbliższym czasie powinna
nastąpić jeszcze jedna podwyżka - ocenia Marian...

Share
d4b6o4d

28.8.Warszawa(PAP) - Rada Polityki Pieniężnej jest ciągle w fazie zacieśniania polityki monetarnej. W najbliższym czasie powinna nastąpić jeszcze jedna podwyżka - ocenia Marian Noga z RPP.

"Rada jest ciągle w fazie zacieśniania polityki pieniężnej. Jeszcze jeden krok w tym kierunku jest potrzebny. Według mnie należy zrobić to możliwie szybko" - powiedział Noga w TVN CNBC

Rada Polityki Pieniężnej na zakończonym w środę posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 6,00 proc.

Noga dodał, że jego zdaniem RPP powinna wcześniej rozpocząć cykl podwyższania stóp, co ułatwiłoby sprowadzenie inflacji do celu.

d4b6o4d

"Gdybyśmy wcześniej zaczęli podnosić stopy to może inflacja nie byłaby niższa, ale szybciej zeszlibyśmy z nią do celu" - powiedział.

Do tej pory RPP podnosiła stopy w czerwcu, marcu, lutym, styczniu 2008 roku oraz cztery razy w 2007 roku - w kwietniu, czerwcu, sierpniu i listopadzie 2007 roku - łącznie o 200 pkt bazowych.

Zdaniem Nogi tegoroczny wzrost gospodarczy wyniesie około 5,5 proc.

"W przyszłym roku będzie to około 5 proc. To będzie m.in. skutkiem spowolnienia gospodarczego u naszych głównych partnerów handlowych" - powiedział Noga.

d4b6o4d

Pytany o możliwość obniżek stóp procentowych w przyszłym roku Noga powiedział, że głównym celem rady jest sprowadzenie inflacji do celu, czyli do 2,5 proc.

"Rada Polityki Pieniężnej może obniżać stopy. Jeśli zajdzie taka potrzeba, że będzie należało obniżyć rada się nie zawaha. Ale naszym celem jest sprowadzenie inflacji do 2,5 proc. To jest główne zadanie. Ten cel zostanie osiągnięty w połowie 2010 r." - powiedział Noga.

"Zdaję sobie sprawę, że w ustawie zapisano, że NBP będzie wspomagać rząd w zakresie wzrostu gospodarczego. Daliśmy już dużo dowodów na to, że nie zamierzamy uderzać we wzrost gospodarczy" - dodał. (PAP)

mach/ ana/

d4b6o4d

Podziel się opinią

Share
d4b6o4d
d4b6o4d