Trwa ładowanie...
d3ckrub
euro
19-08-2009 12:09

Potrzebny katalizator ruchu

Zakres i czas trwania wczorajszego odbicia wzrostowego na S&P500 wpisuje się w scenariusz spadkowy na rynkach.

d3ckrub
d3ckrub

Indeks zatrzymał wzrosty nieco poniżej zniesienia 38,2% fibo, a dzisiaj kontrakty terminowe pokazują już otwarcie w okolicach ostatnich minimów impulsu spadkowego. Notowania obligacji amerykańskich oraz japońskiego jena świadczą o rosnącej awersji do ryzyka. Zachowanie się indeksów europejskich potwierdza odwrócenie sentymentu. Po niskim otwarciu w dniu dzisiejszym może nastąpić jeszcze jedna próba wzrostów w kierunku 985 na S&P500, ale rynek powinien szybko powrócić do spadków i pogłębić ostatnie minima. Wolumen pozostaje dość niski, ale jest większy na spadkach niż na wzrostach. Handel pozostaje dość wakacyjny, co może sprzyjać utrzymaniu się konsolidacji w pobliżu szczytów w najbliższym czasie. Należy uważnie przyglądać się zachowaniu rynku tuż po otwarciu, gdyż ciągle możliwa jest nagła fala popytu oraz pokrywanie krótkich pozycji. Dlatego sugerujemy powstrzymanie się z otwieraniem krótkich pozycji na spadkach (grę zgodną z momentum) i czekanie na wyższe poziomy. Rynek nie będzie w najbliższym czasie
zdolny do trwałych wzrostów podobnie jak to miało miejsce w czerwcu.

Brak istotnych danych w najbliższych dwóch dniach powinien sprzyjać konsolidacji także na innych rynkach. Obserwowany od dłuższego czasu wzrost awersji do ryzyka manifestujący się wzrostem cen obligacji i notowań jena, nie przełożył się znacząco na notowania innych instrumentów. Być może katalizatorem ruchu będą dane publikowane w przyszłym tygodniu.

EURPLN

Złoty zachowuje się stosunkowo stabilnie w oczekiwaniu na dane o dynamice produkcji przemysłowej w lipcu. Brak większych ruchów na globalnych rynkach finansowych sprzyja konsolidacji. EURPLN przetestował rano poziom 4,19 i pozostaje poniżej kluczowych oporów technicznych. Dopiero wyjście powyżej strefy 4,20-4,22 będzie sygnałem kupna. Brak pozytywnej reakcji na wczorajszy znacznie lepszy od oczekiwań odczyt indeksu ZEW świadczy o sporej ostrożności inwestorów. Zauważalny wzrost awersji do ryzyka objawia się dzisiaj w notowaniach jena i obligacji. Wydaje się, że rynek czeka na klarowniejszy sygnał i w najbliższych kilku dniach dominować będzie handel w zakresach.

EURUSD

Wczorajsza korekta wzrostowa na eurodolarze wyhamowała w pobliżu zniesienia 38,2% fibo poprzedniej fali spadkowej. Ważność oporu potwierdziła się, gdy pod koniec dnia rynek chwilowo przebił maksimum z porannych notowań (1,4155), a następnie notowania cofnęły się z powrotem do 1,41. Techniczny układ coraz bardziej sprzyja dalszemu umocnieniu dolara do euro. Zanegowaniem sygnałów sprzedaży będzie wyjście powyżej 1,42. Jutro publikowane będą tygodniowe dane o liczbie nowozarejestrowanych bezrobotnych, indeks Fed z Filadefii oraz indeks wskaźników wyprzedzających. Te dane nie powinny wywołać jednak większej reakcji. Katalizatorem do silniejszego ruchu będą prawdopodobnie dopiero dane wtorkowe Conference Board z USA.

d3ckrub

GBPUSD

Dzisiejsza publikacja notatek z posiedzenia Banku Anglii wywołała chwilowe zamieszanie na rynku. Okazało się, że rozkład głosów w sprawie rozszerzenia programu skupu obligacji do 175 miliardów funtów był 6-3 podczas, gdy rynek spodziewał się jednogłośnej decyzji. W reakcji na nagłówek notowania GBPUSD podskoczyły nawet do 1,6485. Dopiero chwilę później rynek zdał sobie sprawę, że 3 odmienne głosy były za jeszcze większym rozszerzeniem programu (do 200 miliardów). Reakcja na funcie była ostatecznie zgodna z trendem panującym od rana. Jutro w centrum uwagi będą dane o sprzedaży detalicznej. Należy spodziewać się dużej zmienności przed i po publikacji tych danych.

USDJPY

Spadki na azjatyckich giełdach, a w szczególności spory spadek chińskiej giełdy, sprzyjały umocnieniu się jena do głównych walut. Wzrost awersji do ryzyka objawia się sporym spadkiem notowań audjpy i nzdjpy. Na wykresach tych par ukształtowały się formacje spadkowe. Obecnie notowania znajdują się w dalszym ciągu powyżej kluczowych wsparć technicznych. Dolarjen utrzymuje się powyżej wsparcia przy 94,04. Pogłębienie korekty spadkowej na giełdach będzie sprzyjać dalszemu umocnieniu jena, w szczególności do walut surowcowych. W relacji do dolara amerykańskiego jen może być bardziej stabilny ze względu na równoległe umocnienie dolara.

d3ckrub
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ckrub