Trwa ładowanie...

Powalający skutek brexitu. "Pięć lat utraconego wzrostu"

Brexit, pandemia Covid-19 oraz rosyjska napaść na Ukrainę powodują, że Wielka Brytania najprawdopodobniej doświadczy pięciu lat utraconego wzrostu gospodarczego - ostrzegł w środę czołowy ekonomiczny think-tank National Institute of Economic and Social Research.

Pięć lat utraconego wzrostu PKB u UK przez brexit - szacują eksperciPięć lat utraconego wzrostu PKB u UK przez brexit - szacują eksperciŹródło: East News, fot: Marcin Nowak/REPORTER
d2lngm5
d2lngm5

National Institute of Economic and Social Research, przewiduje, że brytyjska gospodarka w tym roku zapewne uniknie recesji, ale jest 60 proc. ryzyka, iż wpadnie w nią w przyszłym roku, który najprawdopodobniej będzie rokiem wyborów do Izby Gmin.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Polskę czeka fala renowacji. Do wzięcia duże pieniądze

Inflacja uderza w Brytyjczyków

Według NIESR brytyjski PKB jest obecnie o 0,5 proc. niższy niż był w 2019 r. i jeszcze przez następny rok nie powróci do poziomu sprzed pandemii, a i to, biorąc pod uwagę ryzyko recesji, jest niepewne.

d2lngm5

To oznacza pełne pięć lat, w których gospodarka faktycznie nie rozwijała się, a jedynie odrabiała straty. Jak wyjaśnił wicedyrektor think-tanku prof. Stephen Millard, główną przyczyną tego jest potrójny szok w postaci brexitu, pandemii Covid-19 i rosyjskiej napaści na Ukrainę.

Think-tank prognozuje, że inflacja, która obecnie wynosi 7,9 proc. w skali roku, nie zejdzie do poziomu 2 proc. przed początkiem 2025 r., jak zakłada Bank Anglii.

NIESR zwraca też uwagę na rosnące nierówności w realnych dochodach pomiędzy poszczególnymi regionami i o ile jest szansa, że w drugiej połowie 2024 r. brytyjska gospodarka jako całość wróci do poziomu sprzed pandemii, to nie będzie to udziałem wszystkich regionów.

d2lngm5

W Londynie realne płace będą w 2024 r. o 7,9 proc. wyższe niż w 2019 r., w Walii o 4,7 proc., a w Irlandii Północnej o 4 proc., ale w regionach Anglia Wschodnia, Anglia Południowo-Wschodnia i West Midlands będą od 0,5 proc. do 5 proc. niższe.

Brytyjczycy tęsknią za Unią Europejską

Jak podawał "The Guardian", powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego przez Focaldata, w maju tego roku, na grupie ponad 10 tys. osób z całego kraju, zdecydowana większość brytyjskich wyborców obecnie opowiada się za budowaniem bliższych stosunków z Unią Europejską. Ankieta przeprowadzona przez Focaldata wykazała, że 63 proc. badanych uważa, że brexit stworzył więcej problemów, niż rozwiązał. Przeciwnego zadnia jest 21 proc. respondentów.

53 proc. wyborców w całym kraju chciało, aby rząd dążył do bliższych relacji z UE, niż ma to miejsce obecnie. Tylko 14 proc. społeczeństwa chce, aby Wielka Brytania oddalała się od wspólnego rynku unijnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2lngm5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lngm5