Trwa ładowanie...

Powiaty negocjują z ZUS, by nie ściągał składek

Co czwarty urząd pracy nie jest w stanie odprowadzić składek do NFZ za bezrobotnych. Powiaty proszą wojewodów o wsparcie, a ZUS proponują, że zapłacą w 2010 roku.

Powiaty negocjują z ZUS, by nie ściągał składekŹródło: WP.PL
dg20qah
dg20qah

Jak dowiedział się w ZUS „Parkiet”, już jedna czwarta urzędów pracy ma kłopoty z odprowadzeniem składek na ubezpieczenie zdrowotne za bezrobotnych nie mających prawa do zasiłku. W I półroczu wykorzystano średnio 73 proc. wszystkich pieniędzy na ten cel. W wielu powiatach skończyły się w lipcu.

Ile można, tyle przesunięto

Byłoby jeszcze gorzej gdyby nie pieniądze od wojewodów. Zostali poproszeni przez resort finansów by przesunęli część wydatków np. z pomocy społecznej.
_ W wyniku nowelizacji ustawy budżetowej wojewodowie przesunęli 156,6 mln zł na opłacanie składek za bezrobotnych _ - mówi Magdalena Kobos, rzeczniczka MF.
_ Pieniędzy na składki powinno teraz wystarczyć _- mówi Ivetta Biały, rzecznika wojewody mazowieckiego. W części regionów jednak środków nie wystarczy. Związek Powiatów Polskich szacuje, że w sumie na wyższe składki potrzeba 400-500 mln zł, więc zmiany w budżecie to za mało.

ZUS zaczeka... a NFZ?

Pomysł jak wybrnąć z tej sytuacji ma Jerzy Miller, były szef NFZ, obecnie wojewoda małopolski. Starostów ze swojego terenu zachęca, by wystąpili do ZUS z prośbą o prolongatę. Zaległe składki uregulować mają w 2010 r. Są szanse, że ZUS się na to zgodzi. Miller jest szefem jego rady nadzorczej.
_ Właśnie w Małopolsce jest najgorzej. Konta powiatów zajmują komornicy _- mówi Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich. Kłopoty ma i NFZ. Od stycznia do końca lipca dostał o około 500 mln zł z ZUS mniej niż planował, a za rolników z KRUS w tym roku dostanie w sumie o 544 mln zł niższe składki (co pokrył w sierpniu z rezerwy).

Nie wiadomo jakie będzie bezrobocie na koniec roku. Rząd uważa, że może wzrosnąć do 12,5 proc. (wobec 10,8 proc. na koniec lipca). Poza wyższym bezrobociem źródłem kłopotów jest też to, że od tego roku składka odprowadzana jest również bezrobotnych, u których ktoś z rodziny pracuje.
_ Poprosiliśmy MF o doprowadzenie do bieżącego przekazywania pieniędzy przez wojewodów na ubezpieczenie bezrobotnych _ - twierdzi resort pracy. Ale MF wydatków zwiększyć nie chce.

Kolejne terminy, w których zapaść mają decyzje o wsparciu powiatów, są przekładane. W zeszłym tygodniu sprawę miała wyjaśnić Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego. Teraz planowane jest spotkanie wiceministrów zdrowia oraz polityki społecznej.

Aleksandra Kurowska
PARKIET

dg20qah
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dg20qah