Powrót do trendu
Trend spadkowy na giełdach jest kontynuowany - DJIA ustanowił nowe minimum bessy, S&P500 jest blisko minimów z listopada 2008. Obraz techniczny rynku jest w dalszym ciągu negatywny - liczba spółek spadających przewyższa znacząco spółki rosnące a wolumen obrotów koncentruje się na spółkach spadających.
20.02.2009 12:17
Przypuszczalnie niedługo mogą puścić nerwy posiadaczom akcji i indeksy przyśpieszą spadki. Po wybiciu dołem powinna nastąpić próba powrotu do przebitych wsparć. Rynek reaguje dość sceptycznie na przedstawiane plany ratowania banków. Wczorajsze odreagowanie okazało się bardzo krótkotrwałe i większość rynków wróciła do głównych trendów. Dolar ponownie zyskuje do głównych walut, chociaż dynamika umocnienia nie jest imponująca. Złoto i srebro po płytkiej korekcie wznowiły trend wzrostowy. Test historycznego szczytu przy 1032 USD za oz. złota jest już kwestią czasu.
Ceny obligacji zachowują się stabilnie i odreagowują wczorajszy spadek. Rynek obligacji jest w ciekawej sytuacji technicznej - trend wzrostowy został już dawno przełamany, ale nie został odwrócony. W najbliższym czasie powinno nastąpić roztrzygnięcie. Wzrost cen będzie oznaczał powrót do trendu i załamanie się korekty, spadek cen - ustanowienie trendu spadkowego.
Publikowane dzisiaj dane o inflacji CPI nie powinny wpłynąć istotnie na notowania. Działania amerykańskiego banku centralnego i uwaga rynku koncentrują się teraz na kwestii ratowania banków i przywrócenie zaufania do systemu finansowego. Złoty zachowuje się na razie stabilnie, co jest pozytywnym sygnałem biorąc pod uwagę otoczenie zewnętrzne.
EURPLN
Korekta spadkowa na EURPLN zatrzymała się nieco poniżej poprzedniego szczytu impulsu. W związku z kontynuacją trendu spadkowego na światowych giełdach nastrój na rynku złotego ponownie się pogorszył i od rano eurozłoty testował strefę 4,80-4,82. Na tym poziomie zadziałał opór w postaci górnej linii kanału trendu wzrostowego oraz 61,8% zniesienie fali korekcyjnej z 4,93 na 4,63. W przypadku gdyby korekta na eurozłotym miała się przedłużyć można spodziewać się kolejnej próby umocnienia w kierunku 4,40-4,50. Wyjście powyżej 4,90 będzie negatywnym sygnałem dla polskiej waluty. Stabilne zachowanie kursu przy dalszym pogorszeniu się sentymentu na rynkach będzie pozytywnym sygnałem.
EURUSD
Odreagowanie na EURUSD zatrzymało się w strefie oporu w pobliżu 38,2% zniesienia fibonacciego. Kontynuacja spadków na giełdach i nowe minimum trendu na DJIA sprzyjają dalszemu umocnieniu dolara. Awersja do ryzyka i repatriacja kapitału do USA jest ciągle dominującym czynnikiem dla dolara. Kwestia nadmiernych deficytów i kosztownych interwencji rządowych schodzi na dalszy plan przynajmniej narazie. Najbliższym oporem będzie strefa w pobliżu wczorajszego maksimum (1,2730-1,2760). Spodziewamy się kontynuacji umocnienia dolara w kierunku 1,23-1,24. Zanegowaniem obecnej tendencji będzie powrót powyżej 1,28.
GBPUSD
Dane o sprzedaży detalicznej z Wielkiej Brytanii okazały się dużo lepsze od oczekiwań, ale reakcja na funcie była ograniczona. Najwyraźniej rynek w dalszym ciągu jest mało wrażliwy na dane makro. W centrum uwagi pozostają decyzje i planowane działania administracji rządowej oraz banku centralnego. Bank Anglii podobnie jak wcześniej FED i BoJ planuje uruchomić arsenał dodatkowych narzędzi mających na celu poluzowanie polityki monetarnej. Bank będzie skupował papiery wartościowe dostarczając w ten sposób pieniądze na rynek. Trend boczny na GBPUSD jest kontynuowany. Najbliższy opór jest przy 1,44, a wsparcie w strefie 1,4120-50.
USDJPY
Opór techniczny przy szczycie poprzedniego impulsu powstrzymał dalsze wzrosty na USDJPY. Cofnięcie z poziomu oporu jest jak na razie płytkie, co jest świadczy o utrzymującej się presji kupujących. Najbliższym istotnym wsparciem jest 92. Zakres korekty spadkowej nie powinien przekroczyć poprzedniej korekty - czyli około 200 pipsów. Większe cofnięcie będzie sygnałem odwrotu i w takim przypadku rynek wróciłby do dolnego przedziału konsolidacji 94-88. Jen w dalszym ciągu jest mało wrażliwy na ruchy indeksów giełdowych.
IDMSA.PL