Trwa ładowanie...
d27rbz7
16-01-2017 13:56

Powstanie 168 km nowego gazociągu

Do końca 2018 roku w kilkunastu gminach województw wielkopolskiego i dolnośląskiego powstanie 168 km gazociągu Lwówek-Odolanów - poinformował w poniedziałek w komunikacie Gaz-System.

Share
d27rbz7

Gaz-System podpisał umowy na realizację tej inwestycji w kilkunastu gminach w województwie wielkopolskim i dolnośląskim. Jak podkreślił operator, gazociąg Lwówek-Odolanów to ważna część międzynarodowego Korytarza Gazowego Północ-Południe. Będzie to ostatni element magistrali gazowej łączącej terminal LNG w Świnoujściu z podziemnymi zbiornikami gazu w Wierzchowicach w województwie dolnośląskim i Mogilnie w województwie kujawsko-pomorskim.

W gminach Lwówek, Kuślin, Opalenica, Grodzisk Wielkopolski, Granowo, Kamieniec, Kościan, Krzywiń, Osieczna, Krzemieniewo, Poniec, Krobia, Pępowo, Kobylin, Zduny, Cieszków, Milicz, Sulmierzyce i Odolanów, zatrudnione przez Gaz-System konsorcja firm: PORR Polska Infrastructure S.A., O.T. Industries-KVV Contractor CO. LTD. oraz JT S.A., IMP PROMONT d.o.o. wybudują nowy gazociąg tzw. wysokiego ciśnienia.

Budowa gazociągu jest podzielona na dwa etapy: pierwszy obejmuje połączenie węzłów Lwówek, Kotowo i Krobia (ok. 114 km w województwie wielkopolskim), drugi - połączenie węzłów Krobia i Odolanów (ok. 54 km w województwie wielkopolskim i dolnośląskim).

"Gazociąg wysokiego ciśnienia Lwówek-Odolanów powstanie z zastosowaniem nowoczesnych i sprawdzonych technologii, przy wykorzystaniu najlepszej jakości materiałów oraz najnowocześniejszych systemów zabezpieczeń" - zapewnił operator i podkreślił, że podczas realizacji inwestycji będzie zapewniony profesjonalny nadzór inwestorski i przyrodniczy.

d27rbz7

"Trasa gazociągu przebiega w większości w strefie ochronnej gazociągów już istniejących, co nie generuje nowych ograniczeń dla właścicieli gruntów. Dzięki inwestycji do lokalnych budżetów wpłynie podatek od nieruchomości stanowiący 2 proc. wartości infrastruktury gazowej, zlokalizowanej na terenie gminy - napisał operator w komunikacie.

Gaz-System uzyskał dofinansowanie budowy gazociągu Lwówek-Odolanów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Wartość środków unijnych to ponad 472 mln zł. Komisja Europejska przyznała inwestycji status "Projekt o znaczeniu wspólnotowym".

d27rbz7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d27rbz7
d27rbz7