Trwa ładowanie...
doa7rwu

Poznań/ 15 mln zł w czwartej edycji budżetu obywatelskiego

W czwartej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego do podziału będzie 15 mln zł, czyli o 5 mln zł więcej niż we wcześniejszych latach. Mieszkańcy do połowy czerwca mogą zgłaszać swoje pomysły. Najlepsze z nich zostaną wybrane w głosowaniu.

Share
doa7rwu

Jak poinformował w środę PAP rzecznik prasowy urzędu miasta Paweł Marciniak, w tym roku po raz pierwszy wprowadzono podział na projekty "ogólnomiejskie" i "dzielnicowe" realizowane w pięciu dzielnicach: Stare Miasto, Nowe Miasto, Wilda, Jeżyce, i Grunwald.

"Pięć milionów zostanie przeznaczonych na projekty ogólnomiejskie i po dwa miliony na projekty dzielnicowe. Koszt całościowy jednego projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć kwoty dwóch milionów złotych, zaś projektu dzielnicowego 500 tys. zł - dodał Marciniak.

Do projektów ogólnomiejskich zaliczane będą pomysły wykraczające zasięgiem oddziaływania poza jedną dzielnicę, lub takie, których wartość przekracza pół miliona złotych. Zdaniem miasta, limity kwotowe mają zwiększyć szanse projektów w głosowaniu.

doa7rwu

W porównaniu do ubiegłorocznej edycji wprowadzono zasadę, że "poznaniakiem jest ten, kto się nim czuje" - głosować mogą wszyscy mieszkańcy miasta, którzy ukończyli 16 lat niezależnie od zameldowania. Zlikwidowano też powoływany przy wcześniejszych edycjach zespół opiniujący zgłaszane pomysły, który tworzył ostateczną listę projektów do głosowania.

W ramach przedsięwzięcia, w maju i czerwcu zaplanowano debaty i spotkania informacyjne. Pierwsza debata dzielnicowa z udziałem prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka odbędzie się 14 maja.

Propozycje projektów do budżetu obywatelskiego można zgłaszać do 17 czerwca przez internet, tradycyjną pocztą lub osobiście w urzędzie miasta. Głosowanie potrwa od 1 do 12 października, a projekty będą realizowane w 2016 r.

W trakcie pierwszych trzech edycji zgłoszono do budżetu obywatelskiego prawie 700 pomysłów, spośród których do realizacji wybrano 14. Na projekty oddano w sumie 130 tys. głosów. Z budżetu obywatelskiego w Poznaniu m.in. rozbudowano Hospicjum Pallium i wybudowano nowe ścieżki rowerowe.

Roczny budżet Poznania wynosi ok. trzy miliardy złotych.

doa7rwu

Podziel się opinią

Share
doa7rwu
doa7rwu