Trwa ładowanie...

Później na emeryturę?

Komisja Europejska będzie zalecać krajom Wspólnoty podwyższenie wieku emerytalnego – poinformował „Financial Times”. Zobowiązania emerytalne bowiem rosną, co zagraża finansom publicznym.

Share
Później na emeryturę?Źródło: Jupiterimages
d2bll3t

Komisja Europejska będzie zalecać krajom Wspólnoty podwyższenie wieku emerytalnego - poinformował "Financial Times". Zobowiązania emerytalne bowiem rosną, co zagraża finansom publicznym.

Jutro KE ma opublikować w tej sprawie dokument z propozycjami do dyskusji. Według "FT" czytamy w nim m. in., że jeśli żyjący coraz dłużej obywatele nie będą także dłużej pracować, skończy się to wypłacaniem im zbyt niskich emerytur w stosunku do ich potrzeb albo też niekontrolowanym wzrostem wydatków na te emerytury. Rozwiązaniem problemu jest zagwarantowanie, by stosunek czasu spędzonego na emeryturze do czasu spędzonego na pracy był stały. "To oznacza podniesienie wieku, przy którym przestaje się pracować i zaczyna pobierać emeryturę" -stwierdza dokument.

Potrzeba reform jest podkreślona danymi statystycznymi: podczas gdy teraz w Europie na każdą osobę powyżej 65. roku życia przypada czterech pracujących, za 50 lat będzie to już tylko dwóch zatrudnionych.Debata nad zmianami wieku emerytalnego nasiliła się ostatnio w wyniku kryzysu fiskalnego w strefie euro.
Tomasz Goss-Strzelecki

d2bll3t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bll3t
d2bll3t