Trwa ładowanie...
21-12-2011 08:47

Pozytywne zaskoczenia

W ostatnich dniach na rynkach mamy swoistą rywalizację pomiędzy negatywnymi impulsami związanymi ze strefą euro, a pozytywnymi ze strony danych. O ile jednak złe wiadomości z Europy są już w dużym stopniu w cenach, o tyle lepsze dane są dla rynku zaskoczeniem. W efekcie jest szansa na udaną końcówkę roku.

Pozytywne zaskoczeniaŹródło: X-Trade Brokers
d2rldpl
d2rldpl

EURUSD, rynki akcji - dane pozytywnie zaskakują

Wczoraj pozytywnie zaskoczyły dane po obydwu stronach Atlantyku. W Niemczech indeks Ifo odnotował wzrost z 106,6 pkt. do 107,2 pkt. Wzrost ten jest dość skromny, ale jest to drugi wzrost z rzędu, podczas gdy zarówno w listopadzie, jak i w grudniu rynki oczekiwały spadku indeksu (teraz do 106,1 pkt.). Dane dają nadzieję, iż niemiecką gospodarkę dotknie jedynie spowolnienie wzrostu, ale uniknie ona recesji.

Jeszcze większym zaskoczeniem okazały się dane o nowych budowach domów w USA. Ich liczba wzrosła w listopadzie do 685 tys. z 628 tys. w październiku, podobnie wzrosła liczba pozwoleń na budowę. Z USA już od pewnego czasu napływają lepsze dane, jednak rynek nieruchomości traktowany był przez inwestorów jako ta część gospodarki, gdzie na ożywienie przyjdzie czekać najdłużej. Tymczasem obserwujemy dość ciekawą sytuację – dane o nowych budowach pokazują systematyczną poprawę od wiosny tego roku (z wyraźnym przyspieszeniem w grudniu), podczas gdy dane o sprzedaży nowych domów do listopada wskazywały na stagnację (na historycznie niskich poziomach). Mogłoby to sugerować, iż firmy deweloperskie liczą na odrodzenie się popytu na nieruchomości za jakiś czas. Grudniowe dane o sprzedaży nowych domów poznamy w pią tek, dziś dane z rynku wtórnego.

W efekcie nie dziwi wzrostowa reakcja na rynkach. Notowania EURUSD dotarły do pierwszego oporu 1,3144, ale nie można wykluczyć, iż zwyżka będzie kontynuowana przynajmniej w rejon 1,33. Dla kontraktów na S&P500 oporami pozostają 1288 i 1300 pkt.

Surowce mocno w górę

Poprawa nastrojów na rynkach zaowocowała silnymi wzrostami cen surowców. Niepokoić może wzrost notowań ropy Brent o prawie 5 USD za baryłkę do niemal 107 USD. Krótkoterminowo ten wzrost nie zmienia diametralnie sytuacji technicznej, ale nie ma wątpliwości, iż na dłuższą metę te wysokie ceny szkodzić będą globalnej gospodarce i w rezultacie będą ciążyć rynkom akcji.

d2rldpl

Silne spadki odreagowało również złoto. W tym przypadku jest to o tyle istotne, iż obroniona została długoterminowa linia trendu. W efekcie – niezależnie od długoterminowych perspektyw, co do których jesteśmy sceptyczni - koniec roku na tym rynku również może wyglądać wzrostowo.

W kalendarzu – protokół BoE, sprzedaż domów, zapasy paliw

Środowy kalendarz nie jest specjalnie intensywny. O godzinie 10.30 poznamy minutes z ostatniego posiedzenia Banku Anglii, które nakreślą perspektywy na dalsze luzowanie ilościowe na Wyspach. W USA o 16.00 dane o sprzedaży domów na rynku wtórnym (konsensus 5 mln), zaś pół godziny później dane o zapasach paliw. dr Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.

d2rldpl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rldpl