Praca dla uchodźców. 17 tysięcy Ukrainek znalazło już zatrudnienie

Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę do Polski uciekło już ponad 2,3 mln uchodźców: kobiet, dzieci i osób starszych. Część z nich po przekroczeniu naszej granicy jedzie dalej na zachód, ale zdecydowana większość zostaje. Dane pokazują, że już około 17 tys. Ukrainek podjęło pracę w Polsce - poinformowała w poniedziałek minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Praca dla uchodźców. 17 tysięcy Ukrainek znalazło już zatrudnienie
Praca dla uchodźców. 17 tysięcy Ukrainek znalazło już zatrudnienie
Źródło zdjęć: © PAP | Mateusz Marek
oprac. TOS

Szefowa MRiPS wspólnie z ministrem funduszy i polityki regionalnej Grzegorzem Pudą, wojewodą mazowieckim Konstantym Radziwiłłem i unijnym komisarzem ds. miejsc pracy i praw socjalnych Nicolasem Schmitem odwiedziła Centrum Pomocy Humanitarnej w Nadarzynie.

Ukrainki podejmują pracę w Polsce

Maląg na briefingu prasowym podkreśliła, że "polska otworzyła szeroko swoje granice, mieszkańcy otworzyli serca, a rząd przygotował skoordynowane działania i środki" na wsparcie obywateli Ukrainy.

Przypomniała, że polski parlament przyjął ustawę, która legalizuje pobyt obywateli Ukrainy na 18 miesięcy z dostępem do rynku pracy. Wskazała, że do tej pory do Polski przyjechało ponad 2,3 mln uchodźców z Ukrainy, głównie kobiet z dziećmi.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Co dalej z uchodźcami z Ukrainy? "Konieczne jest stworzenie systemu"

"Rynek pracy będzie więc trochę inaczej wyglądał niż przed 24 lutego. Dane pokazują, że obywatelki Ukrainy już podejmują pracę. Do piątku około 17 tys. zostało zgłoszonych przez pracodawców, że podjęły pracę. Korzystają one również z aktywnych form nauki języka polskiego, aby dobrze się czuć na tym rynku pracy i aby to zatrudnienie podjąć" - przekazała minister rodziny.

Podkreśliła, że Polska jest potężnym hubem pomocy humanitarnej. Jak przyznała, wyzwaniem jest nadal zabezpieczenie osób przybywających do Polski z Ukrainy. Zaznaczyła przy tym, że państwa Europy Zachodniej muszą być tutaj solidarne.

Tragiczne skutki wojny w Ukrainie

Ponad 3,8 mln mieszkańców Ukrainy wyjechało z kraju na skutek wojny z Rosją, a 6,5 mln zostało uchodźcami wewnętrznymi. Około 13 mln osób utknęło w strefach działań zbrojnych i nie może tych miejsc opuścić - przekazała w poniedziałek rano Organizacja Narodów Zjednoczonych na Twitterze.

Ruch odbywa się także w drugą stronę. Według danych ukraińskiej straży granicznej sprzed tygodnia do kraju wróciło 400 tys., obywateli, głównie mężczyzn. "Większość z nich podczas rozmów z pogranicznikami czy dziennikarzami (...) wyraźnie wskazuje, że nie może pozostawać z boku w sytuacji, jaka powstała wokół ich kraju" - mówił rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko, cytowany przez portal Hromadske.

Ludzie ci - dodał - "chcą koniecznie wstąpić albo do sił zbrojnych, albo do obrony terytorialnej, bądź też w jakikolwiek inny sposób przyczynić się do tego, by Ukraina zwyciężyła".

Według danych ONZ z piątku 25 marca od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, czyli od 24 lutego, zginęło co najmniej 1081 cywilów, a 1707 zostało rannych. W związku z utrudnionym procesem weryfikacji zgonów rzeczywista liczba ofiar jest prawdopodobnie dużo wyższa.

Wybrane dla Ciebie