Trwa ładowanie...

Rewolucja na rynku pracy. Wysyp ofert w branży IT. "Mamy ogrom pracy"

Rosyjska napaść na Ukrainę wywoła wielkie przetasowanie na rynku usług IT w naszym regionie. Zachodnie firmy wycofując się z Rosji i Białorusi kierują się teraz m.in. do Polski. Wzrośnie więc popyt na deficytowych już specjalistów IT - pisze w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Reżim Putina zmusiły wiele globalnych korporacji do zawieszenia działalności swoich centrów usług w Rosji. Firmy uciekają m.in. do Polski, szykuje się wysyp ofert Reżim Putina zmusiły wiele globalnych korporacji do zawieszenia działalności swoich centrów usług w Rosji. Firmy uciekają m.in. do Polski, szykuje się wysyp ofert Źródło: east news, fot: Piotr Kamionka/REPORTER
d48k35o
d48k35o

- Mamy ogrom pracy i cały czas jej przybywa. Widzimy teraz zwiększony wzrost zapotrzebowania na usługi IT, co niewątpliwie ma związek z wojną w Ukrainie – mówi, cytowany w "Rz", Konrad Weiske, wiceprezes Organizacji Pracodawców Usług IT SoDA i prezes spółki Spyrosoft SA.

Firmy uciekają z Rosji i Białorusi

Konrad Weiske przypomina, że Ukraina, Rosja i Białoruś miały mniej więcej jedną trzecią outsourcingu usług IT w naszym regionie. Rosyjska agresja bardzo ograniczyła możliwości ich realizacji w Ukrainie, choć wiele ukraińskich firm przeniosło specjalistów w bardziej bezpieczne regiony kraju i nadal działa.

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo.

60 tys. Ukraińców wróciło walczyć z Rosją. Jak zniesie to polski rynek pracy?

Z kolei sankcje wymierzone w reżim Putina zmusiły wiele globalnych korporacji do zawieszenia działalności swoich centrów usług w Rosji, tym bardziej że wskutek blokady rozliczeń bankowych nie mogą przekazywać pieniędzy na wypłaty dla pracowników. W obecnej sytuacji nieprędko tam wrócą. Podobnie wygląda sytuacja na Białorusi - czytamy w "Rz".

d48k35o

Duże zapotrzebowanie na informatyków

Jak napisano, to oznacza, że projekty ze wschodu będą przenoszone do innych krajów, w tym także do Polski. Już się to dzieje, co potwierdza Małgorzata Wiśniewska, szefowa Avenga Poland.

- Zapotrzebowanie na informatyków w naszym kraju znacznie wzrosło z powodu przenoszenia się do Polski firm korzystających dotychczas z zasobów IT na Ukrainie. Przy niezmienionej liczbie specjalistów oznacza to jeszcze większy niedobór niż dotychczas – mówi gazecie Wiśniewska.

Na Ukrainki czeka praca

Z analizy Personnel Service wynika, że kobiety z Ukrainy, które przybyły do Polski, uciekając przed agresją rosyjską, mogą znaleźć zatrudnienie m.in. w przetwórstwie spożywczym, sklepach czy jako pomoc domowa oraz sprzątaczki.

Personal Service informuje, że pracodawcy szukają pracowników m.in. do przemysłu, usług i prostych prac.

d48k35o

Jak zaznaczono w analizie, kluczowe w tym kontekście są odpowiednie regulacje pozwalające na szybkie podjęcie przez Ukrainki pracy oraz zapewnienie opieki nad dziećmi, które razem z nimi przekroczyły granicę z Polską, uciekając przed rosyjską agresją.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d48k35o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d48k35o