Praca i mieszkanie dla Polaków w Berlinie. Kto wyjedzie, nie chce już wracać

Polacy osiedlający się w stolicy Niemiec Berlinie są młodzi, wykształceni i nie mają zamiaru - w przeciwieństwie do przedstawicieli innych nacji - wracać do kraju.

Praca i mieszkanie dla Polaków w Berlinie. Kto wyjedzie, nie chce już wracać
Jean-Pierre Dalbéra/flickr (CC BY 2.0)

29.10.2015 21:49

Polacy osiedlający się w stolicy Niemiec Berlinie są młodzi, wykształceni i nie mają zamiaru - w przeciwieństwie do przedstawicieli innych nacji - wracać do kraju - wynika z raportu Instytutu Minor dla berlińskiego ministerstwa pracy i integracji.

Wyniki badań przedstawiła w czwartek minister pracy i integracji Berlina Dilek Kolat. Minor przeprowadził ankietę wśród obywateli sześciu państw, chętnie osiedlających się w Berlinie od 2008 roku w celu podjęcia pracy.

47 proc. Polaków zadeklarowało, że przyjechali do stolicy Niemiec na stałe. Podobną opinię wyraziło tylko 30 proc. Bułgarów, 29 proc. Rumunów i 16,5 proc. Włochów. Zostać na stałe w Niemczech chce 13,5 proc. Hiszpanów i 8 proc. Francuzów.

Prawie 40 proc. Polaków nie potrafiło określić, jak długo chcą zostać w Niemczech. 6 proc. chce mieszkać w Berlinie ponad pięć lat, kolejne 6 proc. przez okres od 2 do 5 lat. Niewielki odsetek naszych rodaków deklaruje krótszy pobyt.

Najliczniejszą grupą wiekową (66,4 proc.) wśród imigrantów z Polski są młodzi ludzie w wieku od 18 do 35 lat. 23,3 proc. mieści się w przedziale 36-45 lat, a 8,2 proc. w grupie 46-55 lat. Do Berlina emigruje zdecydowanie więcej kobiet - 69,3 proc. - niż mężczyzn - 30,7 proc.

Niemal połowa (47,6 proc.) Polaków osiedlających się w Berlinie ma wykształcenie wyższe. Wśród innych badanych nacji odsetek absolwentów wyższych uczelni jest jednak zdecydowanie wyższy: Francja - 87,2 proc., Hiszpania - 83,1 proc., Włochy - 75,8 proc., Rumunia - 56,4 proc. Polska wyprzedza jedynie Bułgarię - 38,2 proc. imigrantów z wyższym wykształceniem.

Wśród przyczyn wyjazdu z kraju Polacy najczęściej wymieniają, podobnie jak Bułgarzy i Rumuni, szanse na zatrudnienie i lepsze warunki pracy oraz zapewnienie przyszłości dzieciom, a także naukę języka. Z kolei Francuzi przyjeżdżają do Berlina, aby zdobyć doświadczenie zagraniczne, poznać miasto i szlifować język niemiecki - czytamy w raporcie.

W poprzedniej dekadzie liczba Polaków przyjeżdżających do Berlina była mniejsza od liczby opuszczających to miasto. Dopiero od 2011 roku tendencja ta się odwróciła. W 2013 r. bilans dodatni wyniósł prawie 4 tys. osób; w zeszłym roku 2,4 tys. W połowie 2014 r. w Berlinie było zameldowanych prawie 52 tys. obywateli z polskim paszportem.

Jak podał Minor, w badaniach przeprowadzonych pomiędzy kwietniem a czerwcem 2015 roku uczestniczyło 1570 osób, w tym 328 Polaków.

Zobacz też: * *Własny biznes lub wyjazd za granicę. Uczniowie szkół średnich z optymizmem patrzą w przyszłość

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (249)