Praca lekiem na schizofrenię
Dwadzieścia osób cierpiących na choroby psychiczne znalazło zatrudnienie w dwóch przedsiębiorstwach społecznych, zajmujących się wypożyczaniem rowerów i usługami cateringowymi. W piątek odbyło się w Krakowie uroczyste otwarcie działalności firm "Wypożyczalnia Rowerów Cogito" i "Catering Cogito".
Jest to kolejna inicjatywa Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej w Krakowie, realizowana w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Inicjatywy Wspólnotowej EQUAL. W Krakowie od kilku lat działają już "Pensjonat i restauracja U Pana Cogito" oraz Pensjonat "U Pani Cogito", które prowadzą osoby po kryzysach psychicznych.
Właśnie sukces poprzednich przedsięwzięć, cieszących się dużym zainteresowaniem turystów, doprowadził do powstania kolejnych przedsiębiorstw. _ Turyści pytali o możliwość wynajęcia rowerów, sąsiedzi dopytywali się o obiady na wynos _ - powiedział wiceszef Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej i ogólnopolski koordynator programu "Schizofrenia - otwórzcie drzwi" dr Andrzej Cechnicki. Jak podkreślił, "jedyną drogą, by próbować zmieniać nastawienie społeczne do osób chorych psychicznie, są konkretne działania".
Zarówno wypożyczalnia rowerów, jak i firma cateringowa mają już za sobą pierwsze doświadczenia. 15 rowerów, w tym 5 miejskich i 10 górskich, wypożyczali już turyści na krakowskich Błoniach; z cateringu korzystali już m.in. uczestnicy międzynarodowej konferencji na 130 osób.
_ Życie tych osób zmienia się bardzo. Otrzymanie pracy jest dla nich najlepszym lekiem, który poprawia ich życie we wszystkich kategoriach _ - powiedziała terapeutka i kierownik firmy społecznej "Catering Cogito" Teresa Misina. Jak stwierdził zatrudniony w firmie rowerowej pacjent, "ludzie zdrowi boją się zadawać pytania, które mogą przybliżyć i zrozumieć problemy osób chorych psychicznie".
Przedsiębiorstwo społeczne to instytucja prowadząca działalność gospodarczą, która wyznacza sobie cele ściśle społeczne i która inwestuje wypracowane nadwyżki na te cele.
Otwarcie kolejnych krakowskich przedsiębiorstw społecznych stanowi wprowadzenie do obchodów VI Dnia Solidarności z Osobami Chorującymi Psychicznie, które odbędą się w niedzielę 9 września. W Krakowie zaplanowano wtedy m.in. przejście przez "Symboliczne Drzwi" ustawione na ul. Brackiej na znak solidarności z osobami chorującymi psychicznie, oraz zbieranie podpisów pod apelem do prezydenta RP na rzecz uchwalenia Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.