Trwa ładowanie...

Praca sezonowa

Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że od maja do czerwca pracę znalazło 62 tys. bezrobotnych

Praca sezonowaŹródło: AFP
d219efu
d219efu

Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że od maja do czerwca pracę znalazło 62 tys. bezrobotnych. Oznacza to spadek stopy bezrobocia z 11,9 proc. do 11,6 proc. To lepiej niż w zeszłym roku, kiedy na przełomie tych dwóch miesięcy pracę znalazło 25 tys. osób.

Największy wzrost zatrudnienia odnotowano w województwie zachodniopomorskim (5,2 proc.) i warmińsko-mazurskim (4,5 proc.). Jest to efekt rozpoczęcia sezonu turystycznego, który wprowadza znaczne ożywienie gospodarcze w tych regionach. Wraz z gośćmi pojawia się zapotrzebowanie na personel, który zadba o komfort ich pobytu. Hotele i pensjonaty poszukują pracowników odpowiedzialnych za sprzątanie, pielęgnowanie terenów zielonych, organizowanie imprez na obszarze ośrodka lub pracowników restauracji. Istnieje też zapotrzebowanie na przewodników, osoby obsługujące atrakcje turystyczne i ulicznych sprzedawców. Młodzi mogą liczyć na zatrudnienie w roli kelnerów lub barmanów.

Na terenach gdzie turystyka nie stanowi głównego źródła dochodu rozpoczął się z lekkim opóźnieniem czas zbiorów. Truskawki, czereśnie, maliny - to dopiero początek. W następnej kolejności na chętnych czekają wiśnie, śliwki, jabłka i gruszki. Nie zabraknie też zajęcia w rolnictwie, leśnictwie i budowlance.

W większych miastach nowe źródło dochodów można zyskać dzięki współpracy z agencjami pracy tymczasowej, które specjalizują się w znajdowaniu pracowników sezonowych lub na zastępstwa. Aby uzupełnić luki kadrowe w okresie urlopowym wielu pracodawców poszukuje osób chętnych do podjęcia zatrudnienia w krótkich terminach.

d219efu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d219efu