Trwa ładowanie...
hr
13-05-2013 10:33

Praca tymczasowa jako sposób na rozwój kariery

Praca tymczasowa jest rozwiązaniem obecnym w polskim prawie od 10 lat

Praca tymczasowa jako sposób na rozwój karieryŹródło: Thinkstock
d49jd75
d49jd75

*Praca tymczasowa jest rozwiązaniem obecnym w polskim prawie od 10 lat. Na początku stosowana tylko w przypadku pracowników nisko wykwalifikowanych, po kilku latach zmieniła swoje oblicze, by objąć również specjalistów. Okazuje się, że obecnie jest ona nie tylko sposobem na zarobienie pieniędzy przez studentów, ale również sposobnością do rozwoju kariery dla doświadczonych pracowników. Ze względu na elastyczność, rozwiązanie to jest częściej stosowane w czasach spowolnienia gospodarczego, dlatego też warto bliżej przyjrzeć się tej formie zatrudnienia. *

Praca tymczasowa na poziomie specjalistów jest obecnie stosowana w Polsce w wielu branżach. Na pewno ma ona stałe miejsce w obszarze finansów i księgowości, w przypadku stanowisk takich jak księgowa/y, analityk czy też kontroler finansowy. Rosnącą popularnością cieszy się również w przypadku stanowisk związanych ze sprzedażą, marketingiem czy zarządzaniem zasobami ludzkimi. Szczególnie interesująca wydaje się także jej wzrastająca obecność w takich obszarach jak stanowiska inżynieryjne czy techniczne. Wykwalifikowani inżynierowie zatrudniani są jako pracownicy tymczasowi przy realizacji nowych inwestycji oraz okresowym rozszerzaniu produkcji, a także w branży konsultingu inżynieryjnego, gdzie występuje typowo projektowy charakter pracy. Ponadto, na podstawie naszego doświadczenia możemy potwierdzić występowanie ofert zatrudnienia czasowego na takim stanowiskach jak prawnik, grafik komputerowy czy architekt.

Pomimo rosnącej popularności pracy tymczasowej, część pracowników nadal ma pewne obawy związane z tą formą zatrudnienia. Niektórzy spodziewają się, że pracownik tymczasowy dostanie zadania prostsze, poniżej swoich kwalifikacji. Doświadczenie pokazuje, że poziom wymagań pracodawców oraz delegowane zadania są takie same, a grupy pracowników stałych i tymczasowych nie są w żaden sposób różnicowane. To samo dotyczy wynagrodzeń: poziom pensji jest zależny od doświadczenia i zakresu obowiązków, a nie od formy zatrudnienia.

d49jd75

Co ciekawe, pracownicy tymczasowi mogą czasem liczyć na takie same dodatkowe korzyści, jak ci zatrudnieni na stałe, gdyż agencje pracy oferują im dodatkowe pakiety benefitów, takich jak karty sportowe czy opieka medyczna. Część kandydatów ma również obawy, jak krótki okres zatrudnienia będzie wyglądał później w ich CV. Receptą na to są referencje od pracodawcy, które w połączeniu z wyjaśnieniem, iż była to praca tymczasowa oraz z dokładnym opisem wykonywanych czynności i rozwiniętych kompetencji, będą stanowiły niewątpliwy atut w oczach rekrutera.

W okresie spowolnienia gospodarczego wiele przedsiębiorstw przechodzi restrukturyzację, przez co część pracowników, mimo posiadanych kompetencji i dobrego wykonywania obowiązków, traci zatrudnienie. Praca tymczasowa jest dla nich dobrym rozwiązaniem, które pozwala na utrzymanie ciągłości zatrudnienia i aktualności posiadanych kompetencji. Jest ona też sposobem na poznanie innych organizacji, ich kultury pracy oraz wykorzystywanych narzędzi. Nierzadko wiąże się to ze zdobyciem nowych umiejętności, takich jak znajomość nowych systemów finansowo-księgowych czy CRM, oraz poznaniem specyfiki danej branży. Również osoby, które zrezygnowały z pełnoetatowej aktywności zawodowej ze względu na pozazawodowe aktywności czy zobowiązania, wśród nich te, które wracają po przerwie związanej z wychowaniem dzieci czy podróżami, mogą czuć się niepewnie chcąc powrócić na rynek pracy. Praca tymczasowa będzie dla nich sposobem na uaktualnienie swoich kompetencji zawodowych oraz pokazanie się z dobrej strony pracodawcy. Nierzadko
w takich sytuacjach jest ona przepustką do uzyskania stałego zatrudnienia, często w firmie, w której dana osoba zaczynała jako pracownik tymczasowy.

Z kolei z punktu widzenia pracodawcy praca tymczasowa jest w powyższych sytuacjach, sposobem na zmniejszenie ryzyka, gdyż umożliwia sprawdzenie kwalifikacji pracownika, który wraca po przerwie, przed zaproponowaniem mu etatu na stałe.

d49jd75

W codziennej pracy obserwujemy także zwiększającą się liczbę pracowników 50+, którzy angażowani są do zadań tymczasowych, gdzie mogą podzielić się z pracodawcą kwalifikacjami zdobytymi dzięki wieloletniemu doświadczeniu. Dla tych osób, jeśli nie mają stałego zatrudnienia, powyższe rozwiązanie oznacza możliwość kontynuowania aktywności zawodowej, wykorzystania bogatej wiedzy, a także zwiększa wreszcie szansę na znalezienie stałej pracy.

Wśród specjalistów zainteresowanych zatrudnieniem tymczasowym jest również grupa pracowników, którzy świadomie wybierają projektowy charakter zatrudnienia ze względu na dużą różnorodność realizowanych zadań, częste wyzwania zawodowe oraz możliwość poznania wielu organizacji z różnych branż.

d49jd75

Liczba pracowników tymczasowych od lat systematycznie rośnie. Jeśli pójdziemy w ślady krajów zachodnich, w pewnym momencie ponad połowa osób w niektórych grupach zawodowych może być zatrudniana w ten sposób. Jest duża szansa, że wielu z nas stanie przed decyzją, którą formę zatrudnienia wybrać. Warto dobrze poznać to zjawisko, gdyż może się okazać, że ze względu na naszą sytuację zawodową właśnie praca tymczasowa jest najlepszym rozwiązaniem dla rozwoju kariery.

Grzegorz Opala
Senior Consultant / Team Leader

[

]( http://hays.pl/ )

d49jd75
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49jd75