Trwa ładowanie...
praca
13-03-2009 17:35

Pracodawcy i pracownicy przyjęli Pakiet Antykryzysowy

Zniesienie opodatkowania zapomóg i bonów
towarowych dla pracowników, ruchomy czas pracy, ograniczenie umów
na czas określony - to niektóre zapisy Pakietu Antykryzysowego,
przyjętego w piątek przez pracodawców i związki zawodowe.

Pracodawcy i pracownicy przyjęli Pakiet AntykryzysowyŹródło: Jupiterimages
d4jqaih
d4jqaih

Pracodawcy i związkowcy spotkali się w ramach Komisji Trójstronnej. Jak stwierdziły na piątkowej konferencji prasowej obie strony, "rozmowy nie były łatwe". Ostatecznie jednak ustalono 13 obszarów z dziedziny prawa pracy, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych oraz polityki gospodarczej, w których mają toczyć się rozmowy z udziałem rządu.

Jedno z uzgodnień dotyczyło 12-miesięcznego okresu rozliczania czasu pracy. Zmiany polegałyby na tym, że w okresie kryzysu gospodarczego pracownicy pracowaliby krócej, a gdy kryzys minie - dłużej. Czas pracy byłby rozliczany po upływie 12 miesięcy, a pensja pracowników przez cały czas pozostawałaby taka sama.

Inne z ustaleń dotyczyło subsydiów, jakie otrzymywaliby pracownicy, którym pracodawca zmniejszyłby czas pracy co najmniej o połowę, a w efekcie także pensję.

_ Konkretne rozwiązania, w tym dotyczące wysokości subsydiów, wymagają teraz opracowania przez rząd ustaw lub rozporządzeń, a jeszcze wcześniej wyliczeń finansowych _ - powiedział na piątkowej konferencji prasowej Adam Ambrozik z Konfederacji Pracodawców Polskich.

d4jqaih

Zdaniem przewodniczącego OPZZ Jana Guza, "dla związków zawodowych najważniejsze jest, aby w przepisach prawa pracy zapisać, że wszelkie ustalenia dotyczące czasu pracy i obniżek wynagrodzeń mają być negocjowane w poszczególnych zakładach pracy ze związkami zawodowymi".
_ Przepisy jedynie nie powinny w tym przeszkadzać _ - powiedział Guz.

Pracodawcy i związkowcy opracowali wspólny list, który razem z wykazem obszarów działań antykryzysowych, w których są gotowi do dalszych rozmów z rządem, przesłali premierowi.

d4jqaih
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4jqaih