Pracodawcy niechętnie redukują kadry - raport KPMG
28.7.Warszawa (PAP) - Większość przedsiębiorstw niechętnie decyduje się na redukcję kadr. Pracodawcy wskazują na nadmiar pracowników niewykwalifikowanych i niedobór specjalistów -...
28.7.Warszawa (PAP) - Większość przedsiębiorstw niechętnie decyduje się na redukcję kadr. Pracodawcy wskazują na nadmiar pracowników niewykwalifikowanych i niedobór specjalistów - wynika z raportu KPMG o rynku pracy przedstawionego na wtorkowej konferencji prasowej.
"Większość pracodawców w Polsce ostrożnie podejmuje decyzję o redukcji kadr. Prawie 70 proc. ankietowanych przedsiębiorstw deklarowała zwolnienia w okresie jesień 2008 roku - wiosna 2009 roku na poziomie nie większym niż 5 proc. personelu" - napisano w omówieniu raportu.
Dwóch na pięciu ankietowanych przez KPMG przedstawicieli firm nie odczuwa nadmiaru ani niedoboru kadr.
"Pozostali pracodawcy uczestniczący w badaniu deklarują przede wszystkim brak specjalistów i kadr technicznych (odpowiednio 23 proc. i 29 proc.), zaś nadwyżkę pracowników administracyjnych i robotników niewykwalifikowanych (21 proc. i 29 proc. wskazań)" - napisano.
Jako pozytywny aspekt obecnej sytuacji na rynku pracy specjaliści z KPMG wskazują poprawę dostępności pracowników w porównaniu z 2008 rokiem.
"Spada odsetek firm deklarujących problem braku kandydatów do pracy. W odczuciu blisko 70 proc. respondentów badania dostępności pracowników pomiędzy jesienią 2008 roku, a wiosną 2009 roku uległa poprawie. Dla ponad połowy przedsiębiorstw zmniejszył się problem braku kadr" - napisano.
Z badań KPMG wynika, że zdaniem pracodawców, w obecnej sytuacji ekonomicznej, pracownicy są skłonni do pewnych ustępstw w zamian za utrzymanie posady.
"Najchętniej, według ankietowanych przedsiębiorstw. pracownicy zgodziliby się na zmianę stanowiska pracy (56 proc.), ograniczenie świadczeń pozapłacowych (52 proc.) oraz zmianę działu (50 proc.)" - napisano.
Jednocześnie, pracodawcy przekonali się, jak znaczący wpływ na decyzję pracowników o zmianie zatrudnienia ma poziom wynagrodzenia oraz standardy pracy.
"Z tego powodu, pomimo zmian na rynku pracy i spowolnienia gospodarczego, niechętnie redukują wynagrodzenia i ograniczają świadczenia pozapłacowe - odpowiednio 83 proc. i 64 proc. badanych przedsiębiorstw nie planuje wdrożenia takich rozwiązań" - napisano.
Z badań wynika, że znaczna większość firm poważnie ograniczyła lub całkowicie zaprzestała działań rekrutacyjnych.
"Większość polskich pracodawców wstrzymało akcję rekrutacyjną poprzez jej zamrożenie lub ograniczenie (59 proc. i 64 proc. respondentów). Dużo częściej pracodawcy starają się pozyskać kandydatów do pracy spośród obecnych pracowników - ponad połowa badanych przedsiębiorstw wskazuje na stosowanie rekrutacji wewnętrznej, a 15 proc. planuje wdrożenie tego rozwiązania" - napisano.
Badanie przeprowadzono na grupie 502 przedsiębiorstw działających na rynku polskim, w dwóch etapach - we wrześniu 2008 roku i marcu 2009 roku (odpowiednio na 302 i 200 firmach). (PAP)
zaj/ dan/