Pracodawcy tracą miliony na epidemii grypy

Od 8 do 15 stycznia zarejestrowano w Polsce ogółem 213,9 tys. zachorowań i
podejrzeń zachorowań na grypę. Odnotowano 20 zgonów z powodu tej choroby

Pracodawcy tracą miliony na epidemii grypy
Źródło zdjęć: © Thinkstock

Od 8 do 15 stycznia zarejestrowano w Polsce ogółem 213,9 tys. zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Odnotowano 20 zgonów z powodu tej choroby - poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny. Szacuje się, że polscy prawodawcy w pierwszym kwartale tego roku, mogą przez to stracić nawet 4,3 mln złotych - podaje "Rzeczpospolita".

Z danych PZH wynika, że średnia dzienna zachorowalność w tych dniach wynosiła 69,4 na 100 tys. ludności. Dla porównania, od 8 do 15 stycznia 2012 r. zarejestrowano 2 tys. 678 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Lekarze zalecają, by osoby z objawami grypy pozostały w domach i nie przychodziły do pracy, gdyż może to przyczynić się do zaostrzenia przebiegu choroby.

Traci pracodawca

W okresie epidemii grypy, w pierwszym kwartale tego roku, Polska gospodarka może stracić nawet 4,3 mln złotych - podaje "Rzeczpospolita", powołując się na najnowszy raport Ernst & Young.

Pracodawcy mają związane ręce, gdyż prawo nie daje im możliwości bronienia się przed stratami finansowymi, spowodowanymi absencją pracownika w czasie choroby, a w związku z tym z obniżoną produktywnością zespołu. - Interpretacja dokonana przez Głównego Inspektora Pracy z dnia 1 lutego 2006 r. (stanowisko GNP/112/4560-69/06/PE) zgodnie z którą pracodawca, który dostrzeże wyraźne objawy chorobowe u pracownika, może wydać mu wiążące polecenie, aby poddał się badaniu lekarskiemu. Pracodawca nie jest jednak uprawniony aby odsunąć pracownika od pracy - tłumaczy Tomasz Lewandowicz z kancelarii prawnej Arkana.

Pracodawca zatem, nie ma prawa wysłać pracownika na przymusowy urlop, a jedynie zwolnić ze świadczenia pracy, zgodnie z art. 81 kodeksu pracy. Nie zmienia to jednak faktu, iż pracodawca i tak musi płacić pracownikowi wynagrodzenie.

Polacy nie chcą się szczepić

- Podobnie jak w latach poprzednich, tylko nieliczni Polacy są zaszczepieni przeciwko tegorocznej grypie. Ocenia się, że w tym roku zrobiło to od 6 do 8 proc. osób - powiedziała PAP prof. Lidia Brydak z Krajowego Ośrodka ds. Grypy.

W sezonie 2011/2012 zaszczepiło się jedynie 4,5 proc. Polaków, najmniej od kilku lat. Jesteśmy pod tym względem na jednym z ostatnich miejsc w Europie. W 2005 r. zaszczepiło się 8,6 proc. osób, a w 2009 r. - jedynie 6,8 proc. Przykładowo w Hiszpanii w sezonie 2010/2011 zaszczepiło się 19 proc. osób dorosłych, w USA - 41 proc., a w Korei Południowej - 24 proc.

Niestety, w Polsce niechętnie szczepią się nawet lekarze i pielęgniarki. Przeciwko grypie szczepi się zaledwie 6,4 proc. wszystkich pracowników służby zdrowia. Jest to niemal tak samo niski odsetek, jak w całej populacji. Nawet pod tym względem Polska zajęła jedenaste, ostatnie miejsce w Europie (wśród tych krajów, w których przeprowadzono sondaż).

AS

Źródło artykułu:PAP
zwolnienie lekarskiechoroboweprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (30)