Trwa ładowanie...

Pracodawcy za podwyżką płacy minimalnej

W przyszłym roku wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć, biorąc pod uwagę inflację i wzrost PKB, do 1731 zł, czyli o 3 proc.
Share
Pracodawcy za podwyżką płacy minimalnej
Źródło: © wojost11 - Fotolia.com
d4htrla

W przyszłym roku wynagrodzenie minimalne powinno wzrosnąć, biorąc pod uwagę inflację i wzrost PKB, do 1731 zł (1 272,25 zł netto), czyli o 3 proc. Wyższy wzrost najniższego wynagrodzenia groziłby wzrostem bezrobocia i zatrudnienia w szarej strefie, szczególnie w biednych regionach kraju - uważają Konfederacja Lewiatan, BCC, Pracodawcy RP i Związek Rzemiosła Polskiego.

Podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 1791 zł (1 318,07 zł netto), jak tego chcą związki zawodowe,oznaczałoby blisko 7 proc. wzrost w stosunku do obecnego roku. W przypadku wielu pracowników, byłby on wyższy niż wzrost wydajności pracy, a konsekwencją tego byłyby zwolnienia, ponieważ przedsiębiorcy nie zaakceptują wzrostu wynagrodzenia szybszego od wzrostu produktywności.

W Polsce wysokości płacy minimalnej definiuje ustawa z 2002 r., według której wysokości minimalnego wynagrodzenia negocjuje Trójstronna Komisja do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Jeśli nie dojdzie do porozumienia, wówczas decyzję o podwyżce podejmie rząd. Tak się odbywało w poprzednich latach. W zeszłym roku związki zawodowe zawiesiły swój udział w pracach komisji. Z powodu - jak informowały związki - podejmowania przez rząd decyzji dotyczących polityki socjalnej oraz rynku pracy bez jakichkolwiek uzgodnień.

JK

Oferty pracy z całej Polski. Kliknij i sprawdź najnowsze ogłoszenia!

d4htrla

Podziel się opinią

Share
d4htrla
d4htrla