Pracowali na czarno i dostaną emerytury lub renty?

Emerytury i renty mogą uzyskać nawet osoby, które za oceanem pracowały nielegalnie.

Pracowali na czarno i dostaną emerytury lub renty?

Dzięki akcji ambasady USA do czwartku w Zakopanem można składać wnioski o amerykańskie świadczenia socjalne. Amerykańskie emerytury i renty mogą uzyskać nawet osoby, które za oceanem pracowały nielegalnie.

- Te świadczenia należą się osobom, które pracowały w USA co najmniej 18 miesięcy i ukończyły 65. rok życia. O świadczenia mogą się ubiegać również osoby, które w USA pracowały nielegalnie, ale posiadają numer ubezpieczenia społecznego, czyli tzw. social security number - powiedział PAP Grzegorz Deszczak z Biura Świadczeń Federalnych Ambasady USA.

Jak dodał, chętnych do uzyskiwania świadczeń jest bardzo wielu. - Powodzenie naszej akcji potwierdza celowość naszej wizyty w Zakopanem. Przyszło do nas więcej osób, niż się spodziewaliśmy i dlatego niektórzy muszą czekać w kolejce - mówi Deszczak. Pierwszego dnia akcji, we wtorek, przyszło około 100 osób. W środę i czwartek pracownicy ambasady spodziewają się jeszcze więcej osób.

Deszczak wyjaśnił, że amerykańskie prawo nakazuje urzędnikom Social Security Administration - amerykański odpowiednik ZUS-u - odnajdywanie potencjalnych świadczeniobiorców. - Zdarza się tak, że np. wdowa po mężu pracującym w USA lub osoba rozwiedziona, nie wie o tym, że przysługują jej świadczenia emerytalne lub rentowe - dodał.

Dzięki polsko-amerykańskiej umowie z marca 2009 roku o zabezpieczeniu społecznym osoby, które pracowały w USA mogą uzyskać świadczenia emerytalno-rentowe, nawet w przypadku bardzo krótkiego stażu pracy. Zgodnie z obowiązującymi przepisami również małżonkowie, osoby rozwiedzione, małoletnie dzieci, niepełnosprawne dzieci, wdowy i wdowcy po osobach pracujących w USA mogą ubiegać się o amerykańskie świadczenia. Wysokość świadczenia zależy od długości stażu pracy i wysokości zarobków.

Obecnie w Polsce amerykańskie świadczenia socjalne otrzymuje blisko 13 tys. osób. Od czasu wejścia w życia Polsko-amerykańskiej umowy, przybyło w Polsce 5 tys. świadczeniobiorców.

Emigracja zarobkowa z Polski do USA odbywała się głównie z Podhala i Podkarpacia oraz Podlasia. Po raz pierwszy akcje ambasady amerykańskiej namawiające do nabywania świadczeń socjalnych odbyły się w 2009 roku w Białymstoku i Rzeszowie. W tym roku akcja będzie powtórzona w Białymstoku. Osoby, które chcą uzyskać świadczenia mogą również zadzwonić w tej sprawie do ambasady amerykańskiej w Warszawie lub konsulatu w Krakowie. Złożenie podania o przyznanie amerykańskich świadczeń socjalnych nie wiąże się z żadnymi kosztami.

Źródło artykułu:PAP
usarentaemerytury

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (22)