Pracownicy logistyki najbardziej poszukiwani

W większości branż kandydaci mieli w I kwartale więcej ofert zatrudnienia niż w roku ubiegłym. Ich liczba wzrosła o ponad 9 proc. – wynika z danych Pracuj.pl. Najwięcej ofert pracy przybyło w branży logistyczno-transportowej. Od początku roku była prawie o 38 proc. wyższa niż rok wcześniej

Pracownicy logistyki najbardziej poszukiwani
Źródło zdjęć: © © Syda Productions - Fotolia.com

.

– Produkcja i przetwórstwo, handel i wszystko, co z nim związane, a także usługi logistyczne, dystrybucja, komunikacja i IT – to rynkowe pewniaki, czyli branże, które stworzą szansę do zatrudnienia dużej liczby pracowników. Może to być również hotelarstwo i gastronomia – około 20 tysięcy osób może w tych branżach znaleźć zatrudnienie – prognozował w styczniu tego roku w rozmowie z Newseria.pl Andrzej Borcz, wiceprezes Loyd SA Inwestycje i Zarządzanie, spółki, do której należy Polski Holding Rekrutacyjny.

Jak na razie prognoza sprawdziła się praktycznie w stu procentach, szczególnie jeśli chodzi o logistykę. Portale zajmujące się rynkiem pracy odnotowują większą dynamikę wzrostu liczby ofert pracy w tej kategorii. Monsterpolska.pl w lutym tego roku, w porównaniu do stycznia, zanotował wzrost o 17 proc. logistyczno-transportowych ogłoszeń o pracę, natomiast w stosunku do lutego ubiegłego roku liczba zwiększyła się o prawie 26 proc.

W lutym o 33 proc. spadła liczba ofert pracy skierowanych do kandydatów z branży IT. Wynika to ze spadku ogłoszeń dedykowanych programistom. To pierwszy od dłuższego czasu spadek liczby ofert pracy w tej kategorii. - Nie oznacza to jednak spadku popytu na specjalistów z tej dziedziny, a jest wynikiem wykorzystywania innych narzędzi rekrutacyjnych. Aby dotrzeć do kandydatów z tej kategorii nie wystarczy już tylko opublikować ofertę pracy. Dlatego też pracodawcy w celu ich pozyskania coraz częściej korzystają z innych rozwiązań, tj. assisted search lub bazy kandydatów – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Do pracy w działach rozwojowych i IT poszukiwały przede wszystkim Centra Usług Wspólnych (SSC) i firmy outsourcingowe. Pomimo spadków, wciąż najwięcej ofert dedykowanych było programistom. Stanowiły one 42 proc. wszystkich ofert z tej kategorii. Kolejnymi grupami zawodowymi byli testerzy i inżynierowie ds. oprogramowania.

Na drugim miejscu w rankingu uplasowały się oferty pracy dla kandydatów z branży finanse/księgowość/controlling. Łącznie stanowiły 11 proc. wszystkich opublikowanych na monsterpolska.pl ofert. W stosunku do lutego, zapotrzebowanie wzrosło o ponad 28 proc. 36 proc ofert pracy było skierowanych do księgowych, 13 proc. do analityków finansowych.

11 proc. pracodawców prowadziło rekrutację na stanowiska sprzedażowe. W porównaniu do stycznia liczba ofert skierowanych do przedstawicieli tej kategorii wzrosła o 72 proc. Firmy poszukiwały przede wszystkim przedstawicieli handlowych (33 proc.) oraz sprzedawców (23 proc.). Na stałym poziomie utrzymuje się zapotrzebowanie na inżynierów oraz technologów.

Centra Usług Wspólnych (SSC) i firmy outsourcingowe nadal prowadzą szeroko zakrojone kampanie rekrutacyjne. Ich oferty stanowiły 58 proc. wszystkich ogłoszeń zamieszczonych na monsterpolska.pl. SSC i firmy outsourcingowe rekrutowały kandydatów do takich działów jak: rozwoju IT (41 proc.) oraz finansów i księgowości (13 proc.) oraz inżynierów i przedstawicieli zawodów technicznych (6 proc.).

JK,WP.PL

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (64)