Trwa ładowanie...
d423pxc

Pracownicy Mondi Świecie protestują, zarząd prowadzi mediacje w ramach sporu zbiorowego

3.4.Świecie nad Wisłą (PAP) - Około 300 pracowników fabryki
papieru w Świeciu nad Wisłą (woj. kujawsko-pomorskie), należącej
do giełdowej spółki Mondi, protestowało w piątek...

Share
d423pxc

3.4.Świecie nad Wisłą (PAP) - Około 300 pracowników fabryki papieru w Świeciu nad Wisłą (woj. kujawsko-pomorskie), należącej do giełdowej spółki Mondi, protestowało w piątek przeciwko obniżaniu wynagrodzeń w firmie. Zarząd spółki prowadzi mediacje w ramach sporu zbiorowego.

Zdaniem protestujących, zarząd firmy stara się obniżyć ich realne wynagrodzenia poprzez próby pozbawienia niektórych świadczeń socjalnych, gwarantowanych umową prywatyzacyjną i wyższe niż w innych zakładach koncernu normy wydajności.

"To spowoduje około 28-proc. obniżenie realnego rocznego wynagrodzenia pracowników" - napisano w petycji adresowanej do szefa rady nadzorczej Mondi Świecie SA.

d423pxc

Protestujący podkreślili w swoim piśmie, że od chwili przejęcia zakładu w Świeciu przez Mondi, wydajność produkcji w przeliczeniu na jednego pracownika podwoiła się. Jednocześnie działające w zakładzie związki zawodowe starały się nie eskalować żądań płacowych, co sprawiło, że świecki zakład ma jeden z najniższych procentowo wskaźników udziału kosztów personalnych w grupie Mondi.

Zarząd Mondi Świecie SA nie odniósł się w piątek do postulatów protestujących.

"Ze względu na brak porozumienia z organizacjami związków zawodowych w kwestii przyrostu wynagrodzeń w 2009 roku, prowadzimy mediacje w ramach sporu zbiorowego" - napisał Maciej Kunda, prezes Mondi Świecie SA w oświadczeniu przekazanym PAP.

Mondi Świecie SA jest częścią Grupy Mondi, która powstała z połączenia Grupy Frantschach oraz Mondi Packaging Europe. Produkuje rocznie ok. 800 tys. ton papieru dla przemysłu wytwarzającego tekturę falistą i worki papierowe. (PAP)

olz/ je/ bk/ pam/

d423pxc

Podziel się opinią

Share
d423pxc
d423pxc